Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Zawody przyszłości – jak przygotować się do studiów i wejścia na rynek pracy

Zatrzymaj się na moment i spróbuj wybiec myślami w przyszłość – o jakieś 20-30 lat. Oczami wyobraźni widzisz pewnie nowy świat, którym rządzą maszyny, a praca człowieka jest coraz bardziej zautomatyzowana. Czy to oznacza, że marzenia młodego człowieka, które dziś pragnie zostać prawnikiem, pisarzem czy też dziennikarzem, nigdy nie zostaną spełnione? Jak zmienia się zapotrzebowanie na rynku pracy i jakie są zawody przyszłości, które warto rozważyć, myśląc o ścieżce kariery dla przyszłego studenta?

Sztuczna inteligencja zastąpi pracę człowieka?

Jak wynika z raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”, przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jednym z głównym trendów na rynku pracy jest sztuczna inteligencja. Firmy z całego świata zwracają na ten temat coraz większą uwagę, a spore grono z nich zaczyna już wdrażać ją we własnym środowisku. Co ciekawe, jak do tej pory najwięcej europejskich przedsiębiorstw wykorzystujących AI jest w Irlandii (23%), natomiast co 10 firma korzysta z niej w Finlandii oraz Danii.

Szacuje się też, że z czasem sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić nawet do 27% istniejących dziś zawodów. Powodów do obaw nie mają raczej specjaliści z kadry zarządzającej i specjaliści o wysokich kwalifikacjach w zakresie technologii. Na automatyzację pracy z pewnością muszą przygotować się jednak pracownicy z branży budownictwa, górnictwa, rolnictwa oraz produkcji i transportu. Jak fakt ten przekłada się na zawody przyszłości 2030, a nawet na zawody przyszłości 2050?

Zawód przyszłości, który zapewni Ci pewne i spokojne życie. Jakie studia warto dziś wybrać?

Pojęciem, które często przewija się w rozmowach młodych osób, które planują swoją karierę zawodową, jest zawód przyszłości. Co to dokładnie oznacza? Zdaniem ekspertów jest to taka profesja, na którą prawdopodobnie będzie duże zapotrzebowanie w najbliższych latach. Co więcej, istnieje spora szansa, że zawód ten będzie rozwijać się w szybkim tempie, a specjaliści z tego obszaru będą cenieni i dobrze opłacani.

Oczywiście nie mamy pewności, co dokładnie przyniesie nam przyszłość na rynku pracy. Śmiało jednak możemy stwierdzić, że są pewne zawody, które będą bardziej odporne na zmiany oraz recesję. Przejdźmy jednak do rzeczy! Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie zawodów, na które będzie duże zapotrzebowanie na rynku w kolejnych latach.

Ich zdaniem zmiany związane m.in. z pandemią COVID-19, wojną, postępującą digitalizacją i kryzysem ekologicznym mogą spowodować, że mianem zawodów przyszłości 2025 będzie można określić następujące profesje:

 • eksperci od energii odnawialnej;
 • inżynierzy bioinformatyki, odpowiedzialni za interpretację danych genetycznych;
 • specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa;
 • specjaliści z zakresu edukacji online;
 • specjaliści zdrowia psychicznego.
 

W bardziej odległej perspektywie uważają z kolei, że wśród najbardziej rozchwytywanych zawodów przyszłości 2030 wymienić będzie można:

 • specjalistów od sztucznej inteligencji;
 • technologów żywności nowej generacji;
 • ekonomistów kryptowalut;
 • specjalistów od zmian klimatycznych.
 

Biorąc pod uwagę fakt, że rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie, ciężko jest przewidzieć, jakie będą zawody przyszłości 2050. Na podstawie obecnej sytuacji możemy jednak przypuszczać, że na znaczeniu będą zyskiwać zawody z dziedziny IT, związane m.in. z technologią, programowaniem i AI, a także te, które wiążą się ze zrównoważonym rozwojem w firmie. Należy jednak pamiętać, że kolejne lata mogą nam przynieść wiele innych zawodów, które dziś nie są  jeszcze znane.

Zawody przyszłości – lista profesji, w których dadzą Ci szansę na ciekawą pracę z dobrymi zarobkami

Zostało Ci niewiele czasu na wybór przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze, ale wciąż nie wiesz, co chcesz dalej zrobić ze swoim życiem? Zainspiruj się naszą listą – być może to właśnie na niej znajduje się zawód, który zapewni Ci wymarzoną przyszłość!

 1. Specjalista z branży IT, zajmujący się m.in. tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, VR lub rozwojem AI.
 2. Biotechnolog, tworzący substancje organiczne w różnych obszarach przemysłu.
 3. Logistyk, który znajdzie dobrą pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się temat produkcji i sprzedaży.
 4. Inżynier elektrotechnologii, zajmujący się m.in. inżynierią komputerową i elektrotechniką.
 5. Trener personalny/dietetyk, w tym również trener dla osób starszych.
 6. Specjalista ds. finansowych, czyli doradca finansowy – inwestycyjny, podatkowy lub ubezpieczeniowy.
 7. Analityk big data, uważany przez Harvard Business Review za rozchwytywany zawód XXI wieku.
 8. Psycholog, czyli jeden z najbardziej pożądanych zawodów humanistycznych z przyszłością.

Zanim jednak zdecydujesz o swojej karierze zawodowej, pamiętaj o jak najlepszym przygotowaniu się do egzaminu maturalnego, w czym może pomóc Ci nasza platforma Maturalni.com. Nie daj się zaskoczyć temu, co przyniesie Ci przyszłość – kreuj ją razem z nami!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!

Przedłuż swoje kursy o kolejny rok!

Nie czekaj na wrzesień!
Przedłuż swoje kursy już dziś w specjalnej cenie.