Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

„Idź na takie studia, po których znajdziesz dobrze płatną pracę” – przyznaj szczerze, ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć to stwierdzenie od rodziców, dziadków, znajomych? Jeszcze kilkanaście lat temu już sam dyplom wyższej uczelni był równoznaczny z gwarancją sukcesu zawodowego. Dziś widzimy jednak, że do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Zawodowe pewniaki, czyli po jakich studiach najszybciej znajdziesz pracę?

Jak wynika z raportu Rynek pracy specjalistów 2023 opracowanego przez Pracuj.pl, w zeszłym roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w takich branżach jak:

 • sprzedaż (19%);
 • IT (13%);
 • praca fizyczna (11%)
 • finanse i ekonomia (8%);
 • inżynieria (6%);
 • obsługa klienta (6%).

 

A to oznacza, że z punktu widzenia młodej osoby, która wciąż nie podjęła decyzji dotyczącej dalszej ścieżki edukacji, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest studiowanie na takich kierunkach jak:

 • informatyka, która pozwala na dalszą karierę np. jako specjalista ds. bezpieczeństwa, programista oraz twórca aplikacji biznesowych;
 • finanse i rachunkowość, jak również inne kierunki związane z ekonomią, rachunkowością i bankowością;
 • analiza danych, czyli tzw. big data, które uważane jest za jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków ostatnich lat;
 • budownictwo;
 • automatyka i robotyka.

Jaki kierunek studiów jest najbardziej opłacalny pod względem finansowym?

Marzysz o dobrze płatnej pracy, dzięki której będziesz nie tylko spełniać się zawodowo, ale też realizować swoje osobiste pasje i zainteresowania? Postaw na informatykę oraz kierunki przyszłościowe dotyczące nowoczesnych technologii, które od wielu lat są uważane za najbardziej opłacalne kierunki studiów. Wśród nich wymienić należy m.in.:

 • cyberbezpieczeństwo – ciekawy kierunek, który pozwala na zdobycie zatrudnienia zarówno w placówkach publicznych, jak i w niewielkich przedsiębiorstwach oraz prywatnych korporacjach;
 • programista gier komputerowych – prestiżowy kierunek studiów, który może okazać się idealnym rozwiązaniem dla pasjonatów informatyki o mocno rozwiniętej kreatywności;
 • grafik komputerowy – zawód, na który zapotrzebowanie stale rośnie, a zarobki specjalistów w tym zakresie są bardzo atrakcyjne;
 • programista aplikacji biznesowych – szacuje się, że w ciągu kolejnych 5-10 lat będzie to jeden z najbardziej pożądanych zawodów, który może zapewnić opłacalną i doskonale sytuowaną pracę.

 

Wśród najbardziej opłacalnych kierunków studiów warto wymienić również medycynę oraz studia filologiczne, zwłaszcza te ukierunkowane na praktyczną stronę języka, którą można wykorzystać np. w korporacjach. Dobrze płatne zatrudnienie można znaleźć także po studiach na kierunkach okołomedycznych, takich jak biotechnologia.

Jaki kierunek studiów jest najbardziej opłacalny dla humanisty?

Stwierdzenie, że po studiach humanistycznych będziemy mieć większe problemy ze znalezieniem pracy, to często powielany mit, który ma niewiele wspólnego w rzeczywistością. Okazuje się, że na rynku pracy bardzo pożądani są specjaliści z uprawnieniami pedagogicznymi, np. do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Wciąż poszukiwani są też pedagodzy w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Niestety, w państwowych placówkach młode osoby rzadko kiedy mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Mimo to możemy wymienić listę kilku kierunków typowo humanistycznych, które są nie tylko przyszłościowe, ale też bardzo opłacalne. Czołowe pozycje zajmują tu takie kierunki jak:

 • neuropsychologia, która łączy w sobie psychologię, neurologię i podejście terapeutyczne;
 • psychologia kliniczna, która skupia się na psychologicznych mechanizmach zaburzeń i przystosowania i osobowości, a także ich diagnozą oraz terapią;
 • psychologia biznesu, która koncentruje się na mechanizmach ludzkich zachowań w kontekście organizacyjnym.

 

Niezależnie od tego, na jaki kierunek studiów się zdecydujesz, pamiętaj, aby ostateczną decyzję popierać nie tylko analizą potrzeb rynku pracy, ale też własnymi zainteresowaniami. Ważne jest, aby Twoja praca mogła zapewnić Ci stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki, jak również satysfakcję zawodową i możliwość rozwoju w tym zakresie, na jakim Ci zależy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom i wsparciu w Maturalni.com uda Ci się wybrać najbardziej opłacalny kierunek studiów!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!