Wyloguj

Jakie studia wybrać po humanie?

Od wielu lat pokutuje krzywdzące stwierdzenie, że kierunki humanistyczne nie wróżą młodym osobom  dobrze płatnej pracy i spektakularnej kariery zawodowej, jak te ścisłe. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Studia po humanie – dlaczego warto wybierać kierunki humanistyczne?

„Nie idź na studia humanistyczne – po tym nie znajdziesz pracy!” – przyznaj, ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć takie stwierdzenie? My słyszeliśmy je wielokrotnie, a teksty o tym, że studia humanistyczne są dla tych, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem po maturze, znamy na pamięć. Cóż, kiedyś być może tak było – studia po humanie traktowane były jako bezpieczny wybór dla tych młodych osób, które nie do końca mają pomysł na swoje życie.

Dziś widzimy jednak, że rynek pracy jest bardzo otwarty na absolwentów różnych kierunków studiów. Pracodawcy mają świadomość tego, że humaniści to osoby równie dobrze wykształcone i kompetentne, co te, które ukończyły kierunki ścisłe. 

Co więcej, kierunki humanistyczne niejednokrotnie łączą wiedzę z wielu dziedzin, co gwarantuje wszechstronne wykształcenie i pozwala na wypracowanie tzw. soft skills, które stanowią dużą wartość wśród pracodawców. Są to przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, społeczne i psychologiczne, które kształtują się w wyniku dyskusji, pracy zespołowej i prezentowania własnych poglądów – elementów kluczowych dla zajęć na kierunkach humanistycznych.

Jakie studia wybrać po humanie? Lista jest naprawdę długa!

Matura za Tobą, jednak wciąż krąży nad Tobą widmo konieczności wyboru studiów po humanie? Pamiętaj, że masz bardzo szerokie pole do działania i wbrew pozorom wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do kierunków o profilu typowo humanistycznym. Chociaż pierwsza Twoja myśl to zwykle filologia polska, historia czy socjologia, to w rzeczywistości lista kierunków studiów po humanie jest o wiele dłuższa. Ciekawe studia po humanie, które mogą okazać się trafnym wyborem w Twoim przypadku, to m.in.:

 • artes liberales (studia zapewniające wykształcenie z pogranicza literatury, historii sztuki, historii oraz filozofii);
 • coaching filozoficzny;
 • cyberprzestrzeń i komunikacja społeczna;
 • design i komunikacja społeczna;
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna;
 • dziennikarstwo i nowe media;
 • humanistyka cyfrowa;
 • kognitywistyka;
 • nauki o rodzinie;
 • teatrologia;
 • wiedza o filmie i technologii audiowizualnej.

Na prestiżowych uczelniach dużą popularnością niezmiennie cieszą się wszelkiego rodzaju kierunki filologiczne, w tym m.in. filologia angielska, niemiecka, francuska i hiszpańska, jak również filologie wschodnioazjatyckie.

Dobre studia po humanie – jaka czeka Cię przyszłość na rynku pracy?

Martwisz się, że nie znajdziesz pracy po studiach humanistycznych? W rzeczywistości wygląda to wręcz przeciwnie – ofert pracy dla osób po studiach po humanie jest całkiem sporo! Wiele osób znajduje zatrudnienie w firmach związanych z PR lub szeroko pojętym marketingiem. Jeszcze inni celują w pracę w mediach, gdzie mogą rozwijać swoją karierę dziennikarską, rozpoczynając ją często jeszcze w trakcie nauki na studiach. 

Wielu humanistów pracuje również w instytucjach rządowych i kulturalnych, a także wspiera branżę wydawniczą. Humaniści to także muzycy, aktorzy, pracownicy, pedagodzy i tłumacze różnego rodzaju języków. Jak widzisz, Twoje możliwości zawodowe są ogromne! Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku chcesz podążać.

 

Zanim jednak zaczniesz rozważania nad wyborem studiów po humanie, przed Tobą jeszcze ostatnia prosta, czyli przygotowania do egzaminu maturalnego. Skorzystaj z naszego wsparcia w Maturalni.com i złap wiatr w żagle, aby dopłynąć do zamierzonego celu – znakomitego wyniku z matury, który ułatwi Ci dostanie się na wymarzony kierunek studiów!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz darmowy materiał!