Wyloguj

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość! Zobacz, jakie zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminów maturalnych wprowadziła Centralna Komisja Egzaminacyjna i co to będzie oznaczać dla Ciebie. 

CKE matura 2024 a formuła – sprawdź, jaka będzie obowiązywać Ciebie!

Ciągłe zmiany wprowadzane przez CKE w kwestii egzaminów maturalnych przyprawiają Cię o ból głowy? Nie martw się, już za moment spróbujemy rozwikłać wszystkie egzaminacyjne zagadki! Zacznijmy jednak od początku. Nowa matura 2024 (podobnie jak w roku 2023) będzie przeprowadzona w dwóch formułach. Stanowi to efekt reformy edukacji z 2017 roku, w wyniku której zlikwidowane zostały gimnazja, a przywrócone 4-letnie licea oraz 5-letnie technika. I tak:

  • do matury w formule 2023 przystąpią absolwenci 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum i szkół branżowych;
  • z maturą w formule 2015 będą musieli zmierzyć się absolwenci 3-letniego liceum oraz 4-letniego technikum.

 

Jak podkreśla jednak CKE, egzaminy w obu formułach będą przeprowadzone na bazie ograniczonych wymagań podstawy programowej. Co ważne, będzie to ostatni taki rok. Od przyszłego roku nie będą już obowiązywały wymagania egzaminacyjne, ale wymagania ujęte w podstawie programowej (podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, przed okresem pandemii COVID-19 i nauki zdalnej)

Matura 2024 – co warto wiedzieć? 

Zastanawiasz się, co dla Ciebie będzie oznaczać fakt, że matura 2024 będzie oparta na wymaganiach egzaminacyjnych? Otóż wymagania te stanowią bardzo wąski katalog wymogów określonych w podstawie programowej i są obniżone o około 20-25% w porównaniu do lat poprzednich. Takie posunięcie ma na celu uwzględnić wszelkie trudności, z jakimi zmagali się uczniowie podczas nauki w trybie zdalnym.

To jednak nie wszystko! Ważną zmianą w wymaganiach do matury 2024 jest wydłużenie czasu trwania egzaminów maturalnych. W tym roku będziesz mieć więcej czasu na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych – zwłaszcza na języku polskim. Czas trwania egzaminów będzie wyglądać następująco:

  • egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym: 240 minut (w porównaniu do poprzednich 170 minut);
  • egzamin z matematyki na poziomie podstawowym: 180 minut (w porównaniu do poprzednich 170 minut).


Zastanawiasz się też pewnie, co z punktami? Wymagania na maturze 2024 w kwestii punktacji nie różnią się znacząco od poprzednich lat. Aby zdać egzamin maturalny, należy przystąpić do 3 przedmiotów na poziomie podstawowym (język polski, język obcy i matematyka) i uzyskać z nich co najmniej 30% punktów.

Co więcej, przystępując w tym roku do nowej matury 2024, musisz liczyć się z tym, że do przyswojenia będziesz mieć więcej lektur obowiązkowych. Jest to zmiana wynikająca z reformy programowej, która wprowadziła nowe treści do programu nauczania. Twoim zadaniem, podobnie jak pozostałych maturzystów, będzie zapoznanie się z wybranymi lekturami i zinterpretowanie ich treści na egzaminie. Dobra informacja jest jednak taka, że w tym roku sporo lektur jest jeszcze skreślonych z puli lektur obowiązkowych, co skraca nieco ich zakres.

Matura 2024 rozszerzenie – czy coś się zmieni?

Okazuje się, że CKE wprowadziła również pewne zmiany w kwestii egzaminów dodatkowych podczas nowej matury 2024. Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jednak bez progu zaliczenia (obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów wejdzie od przyszłego roku). Co ważne, ten egzamin również zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zawierają ograniczony zakres wymogów podstawy programowej.

Matura ustna 2024 – czy będzie?

Wśród maturzystów często pojawia się pytanie: „czy w 2024 będzie matura ustna”? Jak wiemy, w okresie pandemii uczniowie nie musieli zdawać egzaminu ustnego z języka polskiego oraz obcego. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, CKE powróciło do matury ustnej, jednak w nieco zmienionej formule. Co to oznacza? 

Podczas matury ustnej z polskiego uczeń wylosuje zestaw składający się z 2 zadań: jednego z puli pytań jawnych, odnoszących się do zagadnień sprawdzających znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej, natomiast drugie będzie dotyczyć wybranego zagadnienia związanego z literaturą, dziełami sztuki lub językiem. Nie musisz jednak się martwić – jak wynika ze statystyk, w ubiegłym roku maturę ustną zdało aż 99,4% maturzystów!

 

Zmiany na maturze 2024 przynoszą nowe wyzwania dla tegorocznych maturzystów. Mimo wszystko wciąż możesz spać spokojnie, ponieważ takie zmiany jak obniżenie wymagań, wydłużenie czasu trwania egzaminów, nowa lista lektur i skrócona lista pytań jawnych, to tak naprawdę udogodnienia, które mają ułatwić Ci przebrnięcie przez wszystkie egzaminy. A jeśli do tej puli dodamy nasze wsparcie w Maturalni.com, to Twoja droga do upragnionego, maturalnego celu stanie się jeszcze prostsza i bezstresowa!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość!

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!