Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Fiszki – szybki i efektywny sposób na nauki nie tylko języka obcego

To efektywne metody nauczania z zestawem sprawdzonych sposób na nierutynowe zdobywanie i utrwalanie wiedzy na czele. Na pomoc przychodzą Ci choćby stare, dobre fiszki — sposób nie tylko na naukę słówek! 

Choć nauka to nie teleturniej, a w czasie matury nie ma opcji wykorzystania „telefonu do przyjaciela”, to w całym procesie przygotowań do egzaminu masz do dyspozycji wiele kół ratunkowych. To efektywne metody nauczania z zestawem sprawdzonych sposób na nierutynowe zdobywanie i utrwalanie wiedzy na czele. Na pomoc przychodzą Ci choćby stare, dobre fiszki — sposób nie tylko na naukę słówek! 

Fiszki — niemiecki wynalazek do nauki (nie tylko) języków obcych

Chociaż fiszki znane nam są od dawna (znajdziesz je np. w każdej bibliotece, która oferuje nie tylko elektroniczną formę rejestracji zbiorów), system nauki z ich pomocą został opracowany w latach 70. XX wieku przez niemieckiego publicystę Sebastiana Leitnera (autora książki o wiele mówiącym tytule „Naucz się uczyć”). 

Czym w ogóle są fiszki? To niewielkie karteczki z jednym hasłem (słówkiem, nazwą wydarzenia, datą itp.) po jednej i objaśnieniem danego pojęcia po drugiej stronie. Po co Ci fiszki? Niemiecki, angielski, hiszpański i każdy inny język przestanie być obcy dzięki Twojej wytrwałości i tym małym karteczkom!

Najbardziej popularne są właśnie fiszki do nauki języków obcych — ułatwiają poznawanie i utrwalanie tak słownictwa, jak i całych zwrotów, idiomów, a nawet gramatyki i to niezależnie od poziomu zaawansowania, na którym aktualnie jest lingwistyczny adept! No dobra, ale jak to działa?

Suplementy maturalne — na co warto postawić, “gdy już zakwitną kasztany

Kwitnące kasztany zwiastują maj, a wraz z nim egzaminy — tak maturalne, jak i wieńczące osiem lat szkoły podstawowej. W tym czasie wielu młodych ludzi, szczególnie maturzystek i maturzystów, chce nadrobić ewentualne zaległości w nauce lub powtarzać materiał. W okresie egzaminów łatwo nadwyrężyć swoją kondycję psychofizyczną — i mowa tutaj nie tylko o zarywaniu nocy.

By każdy język stawał się mniej obcy! Fiszki — angielski na 5!

Z zasady fiszki do nauki angielskiego zawierają na jednej stronie słówko, zwrot, idiom lub ujętą hasłowo zasadę gramatyczną, a na drugiej tłumaczenie. Jednak to tylko wariant podstawowy. W najlepszej wersji fiszki z angielskiego zawierają też:

  • przykłady użycia słówka czy zwrotu —  to bardzo ważne! Dzięki temu żaden początkujący nie powie np. I’m with Poland zamiast I’m from Poland;
  • zapis poprawnej wymowy;
  • obrazkowe przedstawienie zagadnienia, by ułatwić naukę wzrokowcom.

 

I cały czas mowa tutaj o papierowej wersji fiszek. A to nie jest jedyna opcja.

Jeśli dojeżdżasz do szkoły, to pewnie w czasie podróży aktualizujesz informacje o znajomych w mediach społecznościowych lub oglądasz rozluźniające filmiki. Możesz jednak ten czas wykorzystać inaczej — fiszki (w przeróżnych kompilacjach i rodzajach) dostępne są również w formie elektronicznej. Pewnie masz zwykle przy sobie słuchawki — dzięki nim w dyskretny dla współpodróżnych sposób osłuchasz się z wymową poszczególnych słów i zwrotów.

Oczywiście fiszki pomogą Ci opanować nie tylko materiał z angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka — możesz dzięki nim uczyć się też historii, biologii i innych przedmiotów. Fiszki to jedynie punkt wyjścia do określonego systemu nauki, bez wskazywania jej przedmiotu.

Fiszki —  poznaj popularne sposoby ich wykorzystywania

Najbardziej popularny sposób nauki z pomocą fiszek polega na segregacji karteczek na co najmniej trzy grupy:

  • fiszki z hasłami (np. słówkami), których jeszcze nie znasz;
  • fiszki z materiałem, który znasz, ale potrzebujesz powtórzyć;
  • fiszki, które zawierają zagadnienie świetnie Ci znane, niewymagające już zbyt częstych powtórek.

 

Możesz też rozdzielić fiszki z materiałem do powtórki na liczniejsze podgrupy, kierując się stopniem oswojenia z danym zagadnieniem. W językowej fiszkomanii niezwykle pomocne okaże się… pudełko z przegródkami. Decydując się na gotowy zestaw fiszek, pewne dostaniesz taki pomocnik w komplecie. Możesz jednak wykonać go sama/sam!

Gdy podzielisz już fiszki na grupy i umieścisz je w przegródkach —  czas na naukę przez regularne powtarzanie:

  1. Do fiszek z pierwszej przegródki (czyli fiszki do nauki nowych pojęć) wracaj np. co drugi dzień;
  2. Jeśli po czasie bez problemu rozpoznasz znaczenie zwrotu czy słówka —  możesz umieścić fiszkę w kolejnej przegródce, do której z zasady sięgasz np. co cztery dni;
  3. Gdy fiszka wyląduje już w ostatniej przegródce — utrwalaj zamieszczoną na niej informację, odświeżając ją co tydzień. Po miesiącu przełóż te fiszki do osobnego pudełka i wróć do nich np. po pół roku. Jak sądzisz, ile z nich trafi z powrotem do pierwszej przegródki?

 

Ideą systemu nauki z pomocą fiszek jest podróż kartoników z pierwszej przegródki do ostatniej. To również podróż danej informacji zawartej na papierze wprost do Twojej głowy!

Zrób to sama/sam! Opracuj własne fiszki i zyskaj potrójnie!

Samodzielne wykonanie fiszek i opracowanie własnego sposobu nauki z ich pomocą podniesie jej efektywność do maksimum! Sporządzając fiszki (z angielskiego, niemieckiego, ale też choćby z chemii) uczysz się potrójnie:

  • najpierw musisz przygotować kartoniki i opracować materiał, który na nich umieścisz — a to już przecież nauka;
  • wykonując fiszki —  znowu się uczysz;
  • finalne korzystanie z fiszek może zaskoczyć Cię niemal pustą pierwszą przegródką w pudełku —  przecież przygotowując fiszki z pewnością opanowałaś/opanowałeś sporą część materiału! To trochę jak z pisaniem ściągi — po przygotowaniu i ręcznym sporządzeniu notatek, poza programowe „narzędzie pomocnicze na sprawdzianie” okaże się już niepotrzebne!

Niezawodne trio — Twoja wytrwałość, efektywne metody nauczania i Maturalni.com

Organizacja czasu i rozplanowanie nauki to podstawa — szczególnie przed maturą. Do tego korzystanie z efektywnych metod nauczania i możesz spać spokojnie — zapewne zdasz egzamin z dobrym wynikiem, a zdobyta wiedza zostanie w Twojej głowie. Korzystanie z fiszek to świetny sposób na zdobywanie i utrwalanie wiedzy — pamiętaj jednak, że sukces w głównej mierze zależy od regularności powtórek i Twojej wytrwałości.

Pamiętaj, że na drodze zdobywania wiedzy platforma Maturalni.com jest Twoim przyjaznym kompanem! Przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo pomocnych materiałów i rewelacyjnych kursów (np. Turbo Weekend!), by Twoja edukacyjna podróż była nie tylko obowiązkiem, ale i pasjonującą przygodą!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!