PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Maturę aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 ---

Fiszki – szybki i efektywny sposób na nauki nie tylko języka obcego

To efektywne metody nauczania z zestawem sprawdzonych sposób na nierutynowe zdobywanie i utrwalanie wiedzy na czele. Na pomoc przychodzą Ci choćby stare, dobre fiszki — sposób nie tylko na naukę słówek! 

Choć nauka to nie teleturniej, a w czasie matury nie ma opcji wykorzystania „telefonu do przyjaciela”, to w całym procesie przygotowań do egzaminu masz do dyspozycji wiele kół ratunkowych. To efektywne metody nauczania z zestawem sprawdzonych sposób na nierutynowe zdobywanie i utrwalanie wiedzy na czele. Na pomoc przychodzą Ci choćby stare, dobre fiszki — sposób nie tylko na naukę słówek! 

Fiszki — niemiecki wynalazek do nauki (nie tylko) języków obcych

Chociaż fiszki znane nam są od dawna (znajdziesz je np. w każdej bibliotece, która oferuje nie tylko elektroniczną formę rejestracji zbiorów), system nauki z ich pomocą został opracowany w latach 70. XX wieku przez niemieckiego publicystę Sebastiana Leitnera (autora książki o wiele mówiącym tytule „Naucz się uczyć”). 

Czym w ogóle są fiszki? To niewielkie karteczki z jednym hasłem (słówkiem, nazwą wydarzenia, datą itp.) po jednej i objaśnieniem danego pojęcia po drugiej stronie. Po co Ci fiszki? Niemiecki, angielski, hiszpański i każdy inny język przestanie być obcy dzięki Twojej wytrwałości i tym małym karteczkom!

Najbardziej popularne są właśnie fiszki do nauki języków obcych — ułatwiają poznawanie i utrwalanie tak słownictwa, jak i całych zwrotów, idiomów, a nawet gramatyki i to niezależnie od poziomu zaawansowania, na którym aktualnie jest lingwistyczny adept! No dobra, ale jak to działa?

Suplementy maturalne — na co warto postawić, “gdy już zakwitną kasztany

Kwitnące kasztany zwiastują maj, a wraz z nim egzaminy — tak maturalne, jak i wieńczące osiem lat szkoły podstawowej. W tym czasie wielu młodych ludzi, szczególnie maturzystek i maturzystów, chce nadrobić ewentualne zaległości w nauce lub powtarzać materiał. W okresie egzaminów łatwo nadwyrężyć swoją kondycję psychofizyczną — i mowa tutaj nie tylko o zarywaniu nocy.

By każdy język stawał się mniej obcy! Fiszki — angielski na 5!

Z zasady fiszki do nauki angielskiego zawierają na jednej stronie słówko, zwrot, idiom lub ujętą hasłowo zasadę gramatyczną, a na drugiej tłumaczenie. Jednak to tylko wariant podstawowy. W najlepszej wersji fiszki z angielskiego zawierają też:

 • przykłady użycia słówka czy zwrotu —  to bardzo ważne! Dzięki temu żaden początkujący nie powie np. I’m with Poland zamiast I’m from Poland;
 • zapis poprawnej wymowy;
 • obrazkowe przedstawienie zagadnienia, by ułatwić naukę wzrokowcom.

 

I cały czas mowa tutaj o papierowej wersji fiszek. A to nie jest jedyna opcja.

Jeśli dojeżdżasz do szkoły, to pewnie w czasie podróży aktualizujesz informacje o znajomych w mediach społecznościowych lub oglądasz rozluźniające filmiki. Możesz jednak ten czas wykorzystać inaczej — fiszki (w przeróżnych kompilacjach i rodzajach) dostępne są również w formie elektronicznej. Pewnie masz zwykle przy sobie słuchawki — dzięki nim w dyskretny dla współpodróżnych sposób osłuchasz się z wymową poszczególnych słów i zwrotów.

Oczywiście fiszki pomogą Ci opanować nie tylko materiał z angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka — możesz dzięki nim uczyć się też historii, biologii i innych przedmiotów. Fiszki to jedynie punkt wyjścia do określonego systemu nauki, bez wskazywania jej przedmiotu.

Fiszki —  poznaj popularne sposoby ich wykorzystywania

Najbardziej popularny sposób nauki z pomocą fiszek polega na segregacji karteczek na co najmniej trzy grupy:

 • fiszki z hasłami (np. słówkami), których jeszcze nie znasz;
 • fiszki z materiałem, który znasz, ale potrzebujesz powtórzyć;
 • fiszki, które zawierają zagadnienie świetnie Ci znane, niewymagające już zbyt częstych powtórek.

 

Możesz też rozdzielić fiszki z materiałem do powtórki na liczniejsze podgrupy, kierując się stopniem oswojenia z danym zagadnieniem. W językowej fiszkomanii niezwykle pomocne okaże się… pudełko z przegródkami. Decydując się na gotowy zestaw fiszek, pewne dostaniesz taki pomocnik w komplecie. Możesz jednak wykonać go sama/sam!

Gdy podzielisz już fiszki na grupy i umieścisz je w przegródkach —  czas na naukę przez regularne powtarzanie:

 1. Do fiszek z pierwszej przegródki (czyli fiszki do nauki nowych pojęć) wracaj np. co drugi dzień;
 2. Jeśli po czasie bez problemu rozpoznasz znaczenie zwrotu czy słówka —  możesz umieścić fiszkę w kolejnej przegródce, do której z zasady sięgasz np. co cztery dni;
 3. Gdy fiszka wyląduje już w ostatniej przegródce — utrwalaj zamieszczoną na niej informację, odświeżając ją co tydzień. Po miesiącu przełóż te fiszki do osobnego pudełka i wróć do nich np. po pół roku. Jak sądzisz, ile z nich trafi z powrotem do pierwszej przegródki?

 

Ideą systemu nauki z pomocą fiszek jest podróż kartoników z pierwszej przegródki do ostatniej. To również podróż danej informacji zawartej na papierze wprost do Twojej głowy!

Zrób to sama/sam! Opracuj własne fiszki i zyskaj potrójnie!

Samodzielne wykonanie fiszek i opracowanie własnego sposobu nauki z ich pomocą podniesie jej efektywność do maksimum! Sporządzając fiszki (z angielskiego, niemieckiego, ale też choćby z chemii) uczysz się potrójnie:

 • najpierw musisz przygotować kartoniki i opracować materiał, który na nich umieścisz — a to już przecież nauka;
 • wykonując fiszki —  znowu się uczysz;
 • finalne korzystanie z fiszek może zaskoczyć Cię niemal pustą pierwszą przegródką w pudełku —  przecież przygotowując fiszki z pewnością opanowałaś/opanowałeś sporą część materiału! To trochę jak z pisaniem ściągi — po przygotowaniu i ręcznym sporządzeniu notatek, poza programowe „narzędzie pomocnicze na sprawdzianie” okaże się już niepotrzebne!

Niezawodne trio — Twoja wytrwałość, efektywne metody nauczania i Maturalni.com

Organizacja czasu i rozplanowanie nauki to podstawa — szczególnie przed maturą. Do tego korzystanie z efektywnych metod nauczania i możesz spać spokojnie — zapewne zdasz egzamin z dobrym wynikiem, a zdobyta wiedza zostanie w Twojej głowie. Korzystanie z fiszek to świetny sposób na zdobywanie i utrwalanie wiedzy — pamiętaj jednak, że sukces w głównej mierze zależy od regularności powtórek i Twojej wytrwałości.

Pamiętaj, że na drodze zdobywania wiedzy platforma Maturalni.com jest Twoim przyjaznym kompanem! Przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo pomocnych materiałów i rewelacyjnych kursów (np. Turbo Weekend!), by Twoja edukacyjna podróż była nie tylko obowiązkiem, ale i pasjonującą przygodą!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Korepetycje, kursy wideo, lekcje online – wady i zalety każdego sposobu nauki

Początek nowego roku przypomina maturzystom o tym, że są już tak naprawdę na ostatniej prostej w kwestii przygotowań do matury. Ogarnia Cię strach i przerażenie, bo nie masz pojęcia jak zabrać się za przygotowania do matury? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Teraz pozostaje już tylko wybrać taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy!

Przejdź do artykułu »

Czym są pytania jawne i niejawne na maturze ustnej?

Często słyszymy znane powiedzenie, że „matura to bzdura”. Niezależnie jednak od tego, czy zgadzasz się z nim, czy też nie, my wychodzimy z założenia, że zawsze dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do zbliżającego się egzaminu maturalnego. Dziś pomożemy Ci zapoznać się z tajnikami matury ustnej z języka polskiego i opowiemy, czym są pytania jawne na maturze 2024, a co oznaczają pytania niejawne.

Przejdź do artykułu »

Do kiedy musisz złożyć deklaracje maturalne?

Być może zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale… do matury 2024 zostało już mniej niż 150 dni! Wspominamy o tym, by przypomnieć Ci o niezwykle istotnym temacie związanym z egzaminem dojrzałości – konieczności złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Czy wiesz, do kiedy masz na to czas i jak prawidłowo należy wypełnić taki dokument?

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!