Wyloguj

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

5 kierunków studiów, które nie są popularne

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, najpopularniejszym kierunkiem studiów licencjackich w 2023 roku było Zarządzanie. Studenci wybierający kierunki inżynierskie decydowali się głównie na Informatykę, a wśród jednolitych studiów magisterskich największą popularnością cieszyła się Psychologia. Masz wrażenie, że wszystkie te specjalizacje brzmią banalnie? Poznaj w takim razie listę mało znanych kierunków studiów, które być może otworzą przed Tobą wymarzoną ścieżkę zawodową!

Studia – kierunki filologiczne. I to nie tylko polonistyka!

Od wielu lat filologia polska i angielska są tymi kierunkami studiów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przyszłych żaków. Co jednak możesz zrobić, jeśli w Twojej duszy płynie humanistyczna krew, jednak zależy Ci na czymś nieco bardziej niszowym? Pomyśl o takich ciekawych kierunkach studiów, jak np. fennistyka (nauka języka fińskiego), helwetologia (studia szwajcarskie) oraz tybetologia. Ten ostatni kierunek stanowi doskonałą propozycję dla osób fascynujących się kulturą, historią i dziejami Tybetu. Wśród mało znanych kierunków studiów znajdziesz także slawistykę, czyli dziedzinę skupiającą się na badaniu kultury, krajów, narodów i języków słowiańskich.

„Myślę, więc jestem” w zupełnie nowej odsłonie

Filozofia jest kierunkiem, który wciąż przewija się w preferencjach przyszłych studentów, pragnących w przyszłości rozwijać się duchowo i kulturowo. Uniwersytet Warszawski postanowił jednak pójść z duchem czasu i stworzył jakiś czas temu zupełnie nowy, chociaż wciąż jeszcze mało znany, kierunek studiów Artes Liberales. Jest to idealna propozycja dla humanistów, którym zależy na zdobyciu wszechstronnego wykształcenia z pogranicza kilku nauk – filozofii, literatury, historii, a nawet historii sztuki.

Alternatywą może być tu kierunek pod nazwą Humanitarian Action, który zwłaszcza w dobie wszechobecnych konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych nabiera na coraz większym znaczeniu. Kierunek znajduje się na wydziale Prawa i Administracji na UW i ma na celu kształcenie osób świadomych uwarunkowań politycznych, społecznych i kulturowych na świecie.

Muzyka w świecie multimediów

Czasy, w których studia muzyczne kojarzyły się wyłącznie z udoskonalaniem umiejętności gry na różnego rodzaju instrumentach, powoli odchodzą w niepamięć. Dziś pojawiają się nowe kierunki studiów, które uczą, jak stworzyć muzykę m.in. na potrzeby filmu, radia czy też gier komputerowych. Przykładem tego jest kierunek Muzyka w Multimediach, realizowany na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Innym ciekawym kierunkiem studiów jest Muzyka w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie, która może skupiać się na zagadnieniach animacji artystycznej lub muzyki estradowej.

Bliżej natury i środowiska

Osoby, które zdają na maturze biologię, zwykle decydują się na studia medyczne lub na studiowanie biologii. Czy wiesz jednak o tym, że Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oferuje też takie kierunki jak np. Zielarstwo i Terapie Roślinne? Jest to świetna propozycja dla osób, które chcą poznać bliżej świat ziół i dowiedzieć się na temat ich niezwykłego wpływu na nasze zdrowie. W zbliżonym klimacie utrzymany jest kierunek Przyrodoznawstwo i Filozofia Przyrody, który można studiować na lubelskim KUL-u, aby zagłębić się w historii i metodologii nauk przyrodniczych.

W duchu nowoczesnych technologii

Listę mało znanych kierunków studiów możemy zamknąć specjalizacjami, które są mocno osadzone w technologii. Budowa jachtów, a także morskie systemy kosmiczne i satelitarne – już sama ich nazwa brzmi bardzo tajemniczo i pokazuje, że na takich zajęciach z pewnością nie będziemy się nudzić. Pierwszy z kierunków można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, natomiast drugi realizowany jest na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej.

Zanim jednak zaczniesz rozważania na temat popularności kierunków studiów, zatrzymaj się na tym, co dzieje się tu i teraz, czyli na przygotowaniach do matury. Im lepiej zorganizujesz swoją pracę teraz, tym większe masz szanse na uzyskanie zadowalającego wyniku na egzaminie, otwierając tym samym furtkę do wymarzonej przyszłości zawodowej. A zatem, do dzieła – z Maturalni.com powtórki maturalne to czysta przyjemność!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość!

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!