Wyloguj

Ranking popularności kierunków studiów

Czy wiesz, że wraz z nadejściem pierwszych, jesiennych dni naukę na uczelniach wyższych rozpoczęło w tym roku w Polsce ponad 1,2 miliona studentów? By móc to lepiej zobrazować, wyobraź sobie, jakby równocześnie mianem żaka mogli nazwać się wszyscy mieszkańcy Brukseli, jednego z najważniejszych miast Europy. Brzmi to naprawdę imponująco! Już od wielu lat Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o rozwój szkolnictwa wyższego. Zobacz, jakie kierunki studiów cieszą się u nas największą popularnością.


Najlepsze kierunki studiów – tak wybierają młodzi Polacy!

Przedłużone wakacje, praca, a może jednak dalsza edukacja? Przed takim dylematem każdego roku staje wielu absolwentów szkół średnich, którzy nie do końca wiedzą, jak powinna wyglądać dalsza ścieżka ich życia. Odpowiedź jest dziś tym trudniejsza, że o ile poprzednim pokoleniom łatwiej było osiągnąć zawodowy sukces po studiach, o tyle obecnie tytuł magistra czy też inżyniera nie zawsze daje gwarancję wymarzonej kariery zawodowej.

Nie oznacza to jednak, że studiowanie w Polsce traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie! Jak wynika z danych zaprezentowanych na platformie studia.gov.pl, w roku akademickim 2023/2024 studia pierwszego i drugiego stopnia na uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki rozpoczęło niemal 442 tysięcy studentów.

Najlepsze kierunki studiów pod względem ogólnej liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie to:

  • informatyka (43,6 tys.);
  • psychologia (42,2 tys.);
  • zarządzanie (33,7);
  • kierunki medyczne (32,3 tys.);
  • prawo (23,7 tys.);
  • ekonomia (18,0 tys.);
  • finanse i rachunkowość (13,3 tys.).

Jeżeli z kolei weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, to można powiedzieć, że najlepsze studia w Polsce to:

  • informatyka społeczna (30,4);
  • koreanistyka (30,1);
  • zielone technologie (28,4);
  • orientalistyka-koreanistyka (19,9);
  • informatyka i systemy inteligentne (18).

 

W powyższym zestawieniu warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że na statystyki te wpływa głównie liczba dostępnych miejsc. Wąskie specjalizacje technologiczne oraz te związane z filologią orientalną przyjmują zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt osób na rok, w związku z czym zapełnienie całej listy studentów następuje bardzo szybko.

Jaki kierunek studiów wybrać? Popularny, a może raczej perspektywiczny?

Dawno, dawno temu (czyli jakieś 20-30 lat wstecz 🙂) wybór kierunku studiów nie sprawiał młodym osobom większych trudności. Dlaczego? Powód jest prosty – dostępnych ścieżek kształcenia było stosunkowo niewiele, a i samych żaków było niemal trzykrotnie mniej niż obecnie. Dziś sprawa ta wygląda zupełnie inaczej, a młode osoby są wręcz bombardowane z każdej strony – aktualną modą na najlepsze studia medyczne w Polsce czy też kierunki techniczne, opinią rodziny, a czasami też wyborami przyjaciół.

W rzeczywistości okazuje się jednak, że rankingi najlepszych studiów w Polsce służą nam wyłącznie do sprawdzenia, na jakie kierunki studiów najtrudniej jest się dostać, a zdanie najbliższych to zwykle ich niespełnione marzenia i ambicje. 

Jaki wybrać kierunek studiów? Oto co musisz tu uwzględnić:

  • zainteresowania – Twoją pasją są pociągi i inne pojazdy mechaniczne? Zastanów się nad studiami na kierunku mechanika i budowa maszyn. Od dziecka marzysz o ratowaniu innym? Być może to medycyna jest Twoim przeznaczeniem!;
  • predyspozycje – często zdarza się tak, że pasje to jedno, a predyspozycje do realizowania się w nich to coś zupełnie inna bajka. Możesz być miłośnikiem zagadek kryminalistycznych i procesów sądowych, ale bez dobrej pamięci trudno będzie Ci ukończyć studia prawnicze z dobrym wynikiem;
  • przyszłość zawodowa – wybierając kierunek studiów, pomyśl też o charakterze pracy po zakończeniu edukacji. Nawet jeśli teraz czujesz, że nauczanie innych jest Twoją misją, to pamiętaj, że zawód nauczyciela nie zawsze jest opłacalny, podobnie jak np. zawód przedszkolanki.

Najlepsze studia w Polsce = gwarancja spokojnej przyszłości

Tego nikt nie jest w stanie Ci zapewnić. Dobra informacja jest jednak taka, że chociaż tytuł magistra czy inżyniera nie stanowi przepustki do wspaniałej kariery, to może przyczynić się do uzyskania wyższych zarobków. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, osoby z wyższym wykształceniem zarabiają znacznie więcej w porównaniu do tych z wykształceniem średnim lub pomaturalnym.\

Jaki z tego wniosek? Im lepiej przygotujesz się do zbliżającego się egzaminu maturalnego (Maturalni.com jak zawsze przychodzą z pomocą!), tym większe szanse na to, że dostaniesz się na lepsze studia i zyskasz bardziej opłacalną pracę. A zatem, do dzieła!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość!

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!