Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Zarządzanie sobą w czasie – znajdź swój rytm nauki!

Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej!

Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej! A ta z kolei potrafi dodać skrzydeł! Czas i tak upłynie, wykorzystaj go możliwie najlepiej!

Zarządzanie sobą w czasie a zarządzanie czasem. To Ty masz tę moc, a nie czas

Zarządzanie czasem jest często używanym skrótem myślowym — nie jesteś w stanie zarządzać tak umowną kategorią orientowania się w rzeczywistości, jaką jest czas. Taki niewinny skrót myślowy może przenosić odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia na czynniki zewnętrzne, co — trzeba przyznać — jest całkiem wygodne. Jednak równocześnie może odsuwać od Ciebie poczucie kontroli i tym samym motywację do działania. A przecież to Ty rozdajesz karty w tej grze!

Świadome, przemyślane zarządzanie sobą w czasie pozwoli Ci pewnie kroczyć na drodze do osiągania kolejnych celów i spełniania postanowień i to bez obciążającego przemęczania się — rozsądne planowanie czasu przewiduje zarówno przestrzeń na naukę, jak i odpoczynek! Uwzględniające Twoje potrzeby i zamierzenia zarządzanie sobą w czasie pomoże Ci:

 • wyznaczyć cele i osiągnąć je;
 • sporządzić ogólny i szczegółowy plan działania;
 • przygotować się do sprawdzianu, matury, egzaminu;
 • wyrobić w sobie nawyk systematycznego działania;
 • zwiększyć pewność siebie;
 • ograniczyć korzystanie z „pożeraczy czasu”, które dają ci tylko pozory odpoczynku;
 • odnaleźć własny rytm nauki, dostosowany idealnie do Twoich potrzeb i możliwości!
zarz─ůdzanie sob─ů w czasie

Planowanie czasu — od ogółu do szczegółu

Najważniejszą kwestią jest określenie celu i planowanie jego realizacji. Planowanie czasu musi uwzględniać wszystkie Twoje potrzeby, obowiązki i zadania z terminami realizacji „na już” oraz te do spełnienia w dalszej perspektywie.

Weź pod uwagę również te zadania, do których podchodzisz raczej niechętnie (twierdząc, że np. szkoda na nie czasu). Pamiętaj, że nie wszystko, co jest (lub w perspektywie okaże się) dla Ciebie dobre, od początku będzie też łatwe i przyjemne. Możesz np. nie mieć ochoty na sprzątanie, ale przebywanie w uporządkowanej i czystej przestrzeni pozytywnie wpłynie na Ciebie i efekty tego, co w niej robisz.

By zarządzać sobą w czasie i czerpać z tego pełnię korzyści, powinnaś/powinieneś wyznaczyć główne, ważne obszary życia, takie jak:

 • relacje z bliskimi (z rodziną, ale i z przyjaciółmi);
 • edukacja w szkole;
 • nauka poza szkołą (w domu, z kolegami, na zajęciach pozalekcyjnych);
 • odpoczynek;
 • hobby;
 • inne obowiązki (np. domowe).

 

Jeśli jesteś przed maturą, prawdopodobnie chcesz skupić się w najbliższym czasie na nauce. O sposobach na jej organizację przeczytasz tutaj, a o efektywnych metodach nauki tutaj).

 

Pamiętaj też, że efektywne uczenie się wymaga wpisania w swój plan dnia zarówno powtórek materiału ze zdawanych przedmiotów, jak i form relaksu, odpowiedniej liczby snu, czy wartościowych posiłków (i ewentualnego przeznaczenia czasu na ich przygotowanie). Tak. Stworzenie planu dnia to dobry pomysł. Podobnie jak rozpisanie listy zadań do realizacji w najbliższym tygodniu</strong<, miesiącu, czy nawet roku (wtedy rozplanowanie powinno uwzględniać zmienne, czyli być elastyczne, a założenia mogą być formułowane bardziej ogólnie).

Tańcz, jak sama/sam sobie zagrasz. Czyli jak planować czas w praktyce

Technik zarządzania sobą w czasie jest bardzo wiele. My przedstawimy Ci dziś dwie z nich. Zastosowanie obu naraz pozwoli Ci osiągnąć względny spokój, równowagę i możliwie najlepsze efekty nauki.

 1. Technika A, B, C — ogólne planowanie czasu
  Technika A, B, C czerpie najlepsze rozwiązania z innych, popularnych w świecie specjalistów od wydajnej i efektywnej pracy sposobów na zarządzanie sobą w czasie (np. macierz Eisenhowera, zasada Pareta, czy różne odmiany listy zadań).

  Technika ta polega na rozpisaniu czynności, na których Ci zależy i zadań do wykonania, a następnie na przyporządkowaniu ich do jednej z trzech grup (rozpiska tego typu może być ujęta w tabeli, składającej się z trzech kolumn):

  A — zadania bardzo ważne, które musisz wykonać, czyli priorytety;

  B — zadania ważne, które powinnaś/powinieneś wykonać;

  C — zadania, które możesz wykonać, gdy już zrealizujesz zadania A i B.

  Ostateczna forma opracowania planu działania zależy od okresu, którego dotyczy planowanie lub/i zakresu zadań do wykonania — z powodzeniem możesz dokładnie rozplanować w ten sposób najbliższy tydzień, ale i przygotowanie się do matury, ujęte w czasie np. 5. miesięcy lub w ramach jednego przedmiotu.

 2. Technika pomodoro — jak planować czas nauki

  Technika pomodoro pomoże Ci szczególnie w planowaniu czasu nauki i odkrycia najbardziej dogodnego dla Ciebie rytmu uczenia się. Technika ta zakłada cykl czterech powtórzeń schematu:

  – 25 minut maksymalnego skupienia na nauce;

  – krótka przerwa (trwająca, 5 minut).

  Jeśli planujesz kilka takich setów nauki (cztery razy po 25 minut), oddziel je dłuższymi przerwami, trwającymi około 30 minut.

Zarządzanie sobą w czasie — przeszkadzajki i wspomagacze

Racjonalne planowanie czasu to jedno, a realizacja tych planów to już zupełnie inna bajka. Co może Ci przeszkadzać, a co okaże się pomocne? Oto kilka wskazówek:
 • zaznaczaj granice — komunikuj rodzinie i znajomym, kiedy znajdziesz dla nich czas, by nie przeszkadzali Ci wtedy, gdy chcesz się uczyć;
 • w czasie nauki unikaj rozpraszaczy i zjadaczy czasu — najlepiej wycisz telefon i odłóż go na najdalszą półkę w pokoju;
 • wysypiaj się – staraj się zachować rytm dnia (czyli kładź się i wstawaj mniej więcej o tych samych porach);
 • wyznacz i przygotuj miejsce do nauki (nie zapomnij przewietrzyć pokoju!);
 • postaw na zdrowe, wartościowe przekąski (suszone owoce, pestki dyni czy słonecznika, orzechy)  zamiast czekolady, batonów i chipsów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Korzystaj z obszernej bazy wiedzy oraz kursów, dostępnych na platformie Maturalni.com! Z nami odkryjesz własny rytm nauki i frajdę, jaką może ona sprawiać!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!