PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Maturę aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 ---

Zarządzanie sobą w czasie – znajdź swój rytm nauki!

Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej!

Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej! A ta z kolei potrafi dodać skrzydeł! Czas i tak upłynie, wykorzystaj go możliwie najlepiej!

Zarządzanie sobą w czasie a zarządzanie czasem. To Ty masz tę moc, a nie czas

Zarządzanie czasem jest często używanym skrótem myślowym — nie jesteś w stanie zarządzać tak umowną kategorią orientowania się w rzeczywistości, jaką jest czas. Taki niewinny skrót myślowy może przenosić odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia na czynniki zewnętrzne, co — trzeba przyznać — jest całkiem wygodne. Jednak równocześnie może odsuwać od Ciebie poczucie kontroli i tym samym motywację do działania. A przecież to Ty rozdajesz karty w tej grze!

Świadome, przemyślane zarządzanie sobą w czasie pozwoli Ci pewnie kroczyć na drodze do osiągania kolejnych celów i spełniania postanowień i to bez obciążającego przemęczania się — rozsądne planowanie czasu przewiduje zarówno przestrzeń na naukę, jak i odpoczynek! Uwzględniające Twoje potrzeby i zamierzenia zarządzanie sobą w czasie pomoże Ci:

 • wyznaczyć cele i osiągnąć je;
 • sporządzić ogólny i szczegółowy plan działania;
 • przygotować się do sprawdzianu, matury, egzaminu;
 • wyrobić w sobie nawyk systematycznego działania;
 • zwiększyć pewność siebie;
 • ograniczyć korzystanie z „pożeraczy czasu”, które dają ci tylko pozory odpoczynku;
 • odnaleźć własny rytm nauki, dostosowany idealnie do Twoich potrzeb i możliwości!
zarz─ůdzanie sob─ů w czasie

Planowanie czasu — od ogółu do szczegółu

Najważniejszą kwestią jest określenie celu i planowanie jego realizacji. Planowanie czasu musi uwzględniać wszystkie Twoje potrzeby, obowiązki i zadania z terminami realizacji „na już” oraz te do spełnienia w dalszej perspektywie.

Weź pod uwagę również te zadania, do których podchodzisz raczej niechętnie (twierdząc, że np. szkoda na nie czasu). Pamiętaj, że nie wszystko, co jest (lub w perspektywie okaże się) dla Ciebie dobre, od początku będzie też łatwe i przyjemne. Możesz np. nie mieć ochoty na sprzątanie, ale przebywanie w uporządkowanej i czystej przestrzeni pozytywnie wpłynie na Ciebie i efekty tego, co w niej robisz.

By zarządzać sobą w czasie i czerpać z tego pełnię korzyści, powinnaś/powinieneś wyznaczyć główne, ważne obszary życia, takie jak:

 • relacje z bliskimi (z rodziną, ale i z przyjaciółmi);
 • edukacja w szkole;
 • nauka poza szkołą (w domu, z kolegami, na zajęciach pozalekcyjnych);
 • odpoczynek;
 • hobby;
 • inne obowiązki (np. domowe).

 

Jeśli jesteś przed maturą, prawdopodobnie chcesz skupić się w najbliższym czasie na nauce. O sposobach na jej organizację przeczytasz tutaj, a o efektywnych metodach nauki tutaj).

 

Pamiętaj też, że efektywne uczenie się wymaga wpisania w swój plan dnia zarówno powtórek materiału ze zdawanych przedmiotów, jak i form relaksu, odpowiedniej liczby snu, czy wartościowych posiłków (i ewentualnego przeznaczenia czasu na ich przygotowanie). Tak. Stworzenie planu dnia to dobry pomysł. Podobnie jak rozpisanie listy zadań do realizacji w najbliższym tygodniu</strong<, miesiącu, czy nawet roku (wtedy rozplanowanie powinno uwzględniać zmienne, czyli być elastyczne, a założenia mogą być formułowane bardziej ogólnie).

Tańcz, jak sama/sam sobie zagrasz. Czyli jak planować czas w praktyce

Technik zarządzania sobą w czasie jest bardzo wiele. My przedstawimy Ci dziś dwie z nich. Zastosowanie obu naraz pozwoli Ci osiągnąć względny spokój, równowagę i możliwie najlepsze efekty nauki.

 1. Technika A, B, C — ogólne planowanie czasu
  Technika A, B, C czerpie najlepsze rozwiązania z innych, popularnych w świecie specjalistów od wydajnej i efektywnej pracy sposobów na zarządzanie sobą w czasie (np. macierz Eisenhowera, zasada Pareta, czy różne odmiany listy zadań).

  Technika ta polega na rozpisaniu czynności, na których Ci zależy i zadań do wykonania, a następnie na przyporządkowaniu ich do jednej z trzech grup (rozpiska tego typu może być ujęta w tabeli, składającej się z trzech kolumn):

  A — zadania bardzo ważne, które musisz wykonać, czyli priorytety;

  B — zadania ważne, które powinnaś/powinieneś wykonać;

  C — zadania, które możesz wykonać, gdy już zrealizujesz zadania A i B.

  Ostateczna forma opracowania planu działania zależy od okresu, którego dotyczy planowanie lub/i zakresu zadań do wykonania — z powodzeniem możesz dokładnie rozplanować w ten sposób najbliższy tydzień, ale i przygotowanie się do matury, ujęte w czasie np. 5. miesięcy lub w ramach jednego przedmiotu.

 2. Technika pomodoro — jak planować czas nauki

  Technika pomodoro pomoże Ci szczególnie w planowaniu czasu nauki i odkrycia najbardziej dogodnego dla Ciebie rytmu uczenia się. Technika ta zakłada cykl czterech powtórzeń schematu:

  – 25 minut maksymalnego skupienia na nauce;

  – krótka przerwa (trwająca, 5 minut).

  Jeśli planujesz kilka takich setów nauki (cztery razy po 25 minut), oddziel je dłuższymi przerwami, trwającymi około 30 minut.

Zarządzanie sobą w czasie — przeszkadzajki i wspomagacze

Racjonalne planowanie czasu to jedno, a realizacja tych planów to już zupełnie inna bajka. Co może Ci przeszkadzać, a co okaże się pomocne? Oto kilka wskazówek:
 • zaznaczaj granice — komunikuj rodzinie i znajomym, kiedy znajdziesz dla nich czas, by nie przeszkadzali Ci wtedy, gdy chcesz się uczyć;
 • w czasie nauki unikaj rozpraszaczy i zjadaczy czasu — najlepiej wycisz telefon i odłóż go na najdalszą półkę w pokoju;
 • wysypiaj się – staraj się zachować rytm dnia (czyli kładź się i wstawaj mniej więcej o tych samych porach);
 • wyznacz i przygotuj miejsce do nauki (nie zapomnij przewietrzyć pokoju!);
 • postaw na zdrowe, wartościowe przekąski (suszone owoce, pestki dyni czy słonecznika, orzechy)  zamiast czekolady, batonów i chipsów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Korzystaj z obszernej bazy wiedzy oraz kursów, dostępnych na platformie Maturalni.com! Z nami odkryjesz własny rytm nauki i frajdę, jaką może ona sprawiać!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Korepetycje, kursy wideo, lekcje online – wady i zalety każdego sposobu nauki

Początek nowego roku przypomina maturzystom o tym, że są już tak naprawdę na ostatniej prostej w kwestii przygotowań do matury. Ogarnia Cię strach i przerażenie, bo nie masz pojęcia jak zabrać się za przygotowania do matury? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Teraz pozostaje już tylko wybrać taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy!

Przejdź do artykułu »

Czym są pytania jawne i niejawne na maturze ustnej?

Często słyszymy znane powiedzenie, że „matura to bzdura”. Niezależnie jednak od tego, czy zgadzasz się z nim, czy też nie, my wychodzimy z założenia, że zawsze dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do zbliżającego się egzaminu maturalnego. Dziś pomożemy Ci zapoznać się z tajnikami matury ustnej z języka polskiego i opowiemy, czym są pytania jawne na maturze 2024, a co oznaczają pytania niejawne.

Przejdź do artykułu »

Do kiedy musisz złożyć deklaracje maturalne?

Być może zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale… do matury 2024 zostało już mniej niż 150 dni! Wspominamy o tym, by przypomnieć Ci o niezwykle istotnym temacie związanym z egzaminem dojrzałości – konieczności złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Czy wiesz, do kiedy masz na to czas i jak prawidłowo należy wypełnić taki dokument?

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!