Turbo Próba
Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć przed oficjalną maturą próbną od
Strona główna » Baza wiedzy » Zarządzanie sobą w czasie – znajdź swój rytm nauki!
Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej!
Czym się różni zarządzanie sobą w czasie od zarządzania czasem? Jedno jest strategią ułatwiającą codzienne funkcjonowanie i osiąganie wyznaczonych celów, a drugie… w zasadzie nie istnieje i jest tylko skrótem myślowym. Takie postrzeganie niesie za sobą poczucie odpowiedzialności, ale i mocy sprawczej! A ta z kolei potrafi dodać skrzydeł! Czas i tak upłynie, wykorzystaj go możliwie najlepiej!
Zarządzanie czasem jest często używanym skrótem myślowym — nie jesteś w stanie zarządzać tak umowną kategorią orientowania się w rzeczywistości, jaką jest czas. Taki niewinny skrót myślowy może przenosić odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia na czynniki zewnętrzne, co — trzeba przyznać — jest całkiem wygodne. Jednak równocześnie może odsuwać od Ciebie poczucie kontroli i tym samym motywację do działania. A przecież to Ty rozdajesz karty w tej grze!
Świadome, przemyślane zarządzanie sobą w czasie pozwoli Ci pewnie kroczyć na drodze do osiągania kolejnych celów i spełniania postanowień i to bez obciążającego przemęczania się — rozsądne planowanie czasu przewiduje zarówno przestrzeń na naukę, jak i odpoczynek! Uwzględniające Twoje potrzeby i zamierzenia zarządzanie sobą w czasie pomoże Ci:
Najważniejszą kwestią jest określenie celu i planowanie jego realizacji. Planowanie czasu musi uwzględniać wszystkie Twoje potrzeby, obowiązki i zadania z terminami realizacji „na już” oraz te do spełnienia w dalszej perspektywie.
Weź pod uwagę również te zadania, do których podchodzisz raczej niechętnie (twierdząc, że np. szkoda na nie czasu). Pamiętaj, że nie wszystko, co jest (lub w perspektywie okaże się) dla Ciebie dobre, od początku będzie też łatwe i przyjemne. Możesz np. nie mieć ochoty na sprzątanie, ale przebywanie w uporządkowanej i czystej przestrzeni pozytywnie wpłynie na Ciebie i efekty tego, co w niej robisz.
By zarządzać sobą w czasie i czerpać z tego pełnię korzyści, powinnaś/powinieneś wyznaczyć główne, ważne obszary życia, takie jak:
Jeśli jesteś przed maturą, prawdopodobnie chcesz skupić się w najbliższym czasie na nauce. O sposobach na jej organizację przeczytasz tutaj, a o efektywnych metodach nauki tutaj).
Pamiętaj też, że efektywne uczenie się wymaga wpisania w swój plan dnia zarówno powtórek materiału ze zdawanych przedmiotów, jak i form relaksu, odpowiedniej liczby snu, czy wartościowych posiłków (i ewentualnego przeznaczenia czasu na ich przygotowanie). Tak. Stworzenie planu dnia to dobry pomysł. Podobnie jak rozpisanie listy zadań do realizacji w najbliższym tygodniu</strong<, miesiącu, czy nawet roku (wtedy rozplanowanie powinno uwzględniać zmienne, czyli być elastyczne, a założenia mogą być formułowane bardziej ogólnie).
Technik zarządzania sobą w czasie jest bardzo wiele. My przedstawimy Ci dziś dwie z nich. Zastosowanie obu naraz pozwoli Ci osiągnąć względny spokój, równowagę i możliwie najlepsze efekty nauki.
Technika ta polega na rozpisaniu czynności, na których Ci zależy i zadań do wykonania, a następnie na przyporządkowaniu ich do jednej z trzech grup (rozpiska tego typu może być ujęta w tabeli, składającej się z trzech kolumn):
A — zadania bardzo ważne, które musisz wykonać, czyli priorytety;
B — zadania ważne, które powinnaś/powinieneś wykonać;
C — zadania, które możesz wykonać, gdy już zrealizujesz zadania A i B.
Ostateczna forma opracowania planu działania zależy od okresu, którego dotyczy planowanie lub/i zakresu zadań do wykonania — z powodzeniem możesz dokładnie rozplanować w ten sposób najbliższy tydzień, ale i przygotowanie się do matury, ujęte w czasie np. 5. miesięcy lub w ramach jednego przedmiotu.
Technika pomodoro pomoże Ci szczególnie w planowaniu czasu nauki i odkrycia najbardziej dogodnego dla Ciebie rytmu uczenia się. Technika ta zakłada cykl czterech powtórzeń schematu:
– 25 minut maksymalnego skupienia na nauce;
– krótka przerwa (trwająca, 5 minut).
Jeśli planujesz kilka takich setów nauki (cztery razy po 25 minut), oddziel je dłuższymi przerwami, trwającymi około 30 minut.
O czym jeszcze warto pamiętać? Korzystaj z obszernej bazy wiedzy oraz kursów, dostępnych na platformie Maturalni.com! Z nami odkryjesz własny rytm nauki i frajdę, jaką może ona sprawiać!
Nauczycielka
Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć.
Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.
Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć przed oficjalną maturą próbną od
Tworzymy wspólnie przyszłość edukacji! Wierzymy, że lepsze jutro zależy od dzisiejszej edukacji! Wspieramy młodych ludzi w poszukiwaniu ich życiowej ścieżki, rozwijaniu pasji i poznawaniu świata! Złoty
Anuluj Zapisz się do Turbo Szkoły Maturalnych Zajęcia trwają od października 2024 do maja 2025. Otrzymujesz gotowy plan nauki od egzaminatorów CKE. Twoim zadaniem jest
Joanna Koper Aldona Radomska Dawid Dziadkowiec Magdalena Gabruś
© Maturalni.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.