589 opinii

Wypowiedź argumentacyjna nie musi być trudna! Rozpracuj temat z Maturalnymi na 100%

Zastanawiasz się, jak napisać rozprawkę maturalną? Potrzebujesz jasnych zasad, przejrzystego planu, odpowiedniego schematu? Dobrze trafiłaś/trafiłeś! Podpowiemy Ci, jak napisać rozprawkę krok po kroku! To co?! Do dzieła!

Maturzysto/Maturzystko! Zastanawiasz się, jak napisać rozprawkę maturalną? Potrzebujesz jasnych zasad, przejrzystego planu, odpowiedniego schematu? Dobrze trafiłaś/trafiłeś! Podpowiemy Ci, jak napisać rozprawkę krok po kroku! To co?! Do dzieła!

Czas egzaminów zwykle poprzedzony jest intensywnymi przygotowaniami. Być może nawet zdarzyło Ci się zarwać noc, pominąć odpoczynek lub postawić na śmieciowe jedzenie — a to błąd! Dowiedz się jak najlepiej przygotować do egzaminu… swój organizm! Jakie suplementy maturalne pomogą Ci stanąć na wysokości zadania? Co pomaga w nauce i koncentracji przed maturą, pomiędzy egzaminami oraz w czasie ich trwania? Poznaj wielką piątkę okołomaturalnych wspomagaczy!

Rozprawka. Rozpraw się z nią!

Rozprawka spędza sen z powiek wielu uczniom, nie tylko maturzystom. Tej formy wypowiedzi pisemnej uczysz się przecież już od szkoły podstawowej. Zapewne więc budowa rozprawki nie jest Ci obca i znasz podstawowe zasady jej pisania. Jednak, czy rzeczywiście z łatwością przychodzi Ci tworzenie rozprawki  oraz przekonywanie czytającego do swoich racji? Zastanawiasz się, jak napisać rozprawkę maturalną, bo mimo wielu podejść efekty Twojej pracy wciąż pozostawiają wiele do życzenia? Nie przejmuj się! 

Przedstawiamy Ci miniporadnik, z którego dowiesz się, jak powinna wyglądać właściwa wypowiedź argumentacyjna. Przykład na zachętę (i choćby z przymrużeniem oka) opracuj sama/sam: po przeczytaniu tego tekstu napisz wypowiedź argumentacyjną o tym, czy warto było poświęcić chwilę na lekturę. Koniecznie uargumentuj swoje zdanie!

Rozprawka a wypowiedź argumentacyjna

Zacznijmy od podstaw. Rozprawka to wypowiedź o charakterze argumentacyjnym (jest jednym z typów wypowiedzi argumentacyjnej). Rozprawka maturalna jest formą, w której musisz: 

  • najpierw rozważyć jakiś problem (podany w temacie maturalnym);
  • następnie zająć wobec tego problemu stanowisko (formułujesz tezę lub hipotezę);
  • udowodnić na koniec słuszność swojego stanowiska (określasz przekonujące argumenty). 

 

Zapamiętaj te trzy punkty i powtarzaj niczym mantrę.

Rozprawka — schemat działania

Pamiętaj, od czego zacząć! Po pierwsze: nie spiesz się! Najpierw dokonaj analizy tematu. To najistotniejsza czynność! Przeczytaj uważnie temat i sporządź plan rozprawki. 

1. Skup się na informacjach, jakie zawiera temat. Najpierw:

  • określ problem
  • znajdź motyw oraz temat przewodni (np. motyw ojczyzny, tęsknoty, cierpienia);
  • ustal liczbę określonych w temacie odwołań — czy jest to utwór (jeden) czy utwory literackie (co najmniej dwa!).

 

2. Następnie wypisz wszystkie składniki tematu, które musisz zrealizować, czyli: 

  • temat przewodni (motyw); 
  • odwołanie do załączonego fragmentu tekstu, jeśli jest taki podany;
  • przywołanie tekstu kultury/utworu literackiego w przypadku formuły 2015 (tu pamiętaj, że tekstem kultury może być film, spektakl teatralny, obraz, rzeźba itp. ALE, jeśli w temacie masz odwołać się do utworu literackiego, MUSISZ tylko przywołać utwór, książkę!). Natomiast w ramach formuły 2023 – odwołanie do obowiązkowej lektury i kontekstów (historycznych, politycznych, utworu muzycznego, dzieła plastycznego itp.)

 

3. Idziemy dalej. Zaplanuj swoją pracę — poświęć (a raczej zainwestuj!) 5 minut, żeby zapisać plan rozprawki, jej schemat i zakres tematyczny. Do wstępu (już na etapie sporządzania planu) określ tezę. Choć to dziwne, teza nie musi być zgodna z Twoją opinią (świetnie, jeśli jest zgodna!), powinna za to być dla Ciebie łatwa do udowodnienia. Popatrz teraz na motyw przewodni, zapisz swoje skojarzenia, utwory, w których dostrzegasz podobny problem. 

Od początku pamiętaj też o tym, aby w trakcie pisania rozprawki nie streszczać utworów (!), a poruszać problematykę, zastanawiać się i wnioskować. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości słów, które musi zawierać rozprawka. Tak, egzaminator liczy wyrazy! 

Kiedy masz już stworzony ogólny plan pracy, czas na budowę szczegółową.

Budowa rozprawki — trzy kroki do sukcesu

Każda rozprawka powinna mieć trójdzielną kompozycję, w skład której wchodzi wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jak napisać każdą z części, aby była wysoko oceniana przez egzaminatora? Zacznijmy od początku, czyli od wstępu. 

1. Wstęp

Wstęp rozprawki musi spełniać kilka funkcji: 

  • wprowadzać w problematykę tematu;
  • zachęcać do dalszego czytania rozprawki (czyli powinien być ciekawy, interesujący);
  • co najważniejsze, musi zawierać określone stanowisko wobec problemu — czyli we wstępie musisz zapisać swoją tezę lub hipotezę.

2. Rozwinięcie

Rozwinięcie to część główna Twojej pracy. W rozwinięciu musisz przywołać odpowiednie argumenty, czyli dowody popierające Twoje stanowisko. Argumenty powinny być oparte na faktach, które z kolei popierają Twoją opinię oraz przedstawione we właściwej kolejności. Jeśli zdajesz maturę w formule 2023 – pamiętaj o kontekstach dotyczących tematu! 

3. Zakończenie — rozprawka na finiszu

Zakończenie jest istotną częścią zamykającą rozprawkę. Pamiętaj, że poprawnie napisana rozprawka maturalna musi zawierać zakończenie! Jest ono często pomijane przez piszących lub tworzone na siłę. Zakończenie powinno zawierać podsumowanie Twojej pracy. Najłatwiej jest napisać po jednym zdaniu o każdym z przywołanych utworów literackich/tekstów kultury. Pamiętaj, że udane zakończenie powinno skłaniać czytelnika (egzaminatora) do refleksji nad przedstawionym problemem.

I jeszcze raz, pamiętaj: zapisz na kartce, w brudnopisie schemat, Twój trójdzielny plan rozprawki — dzięki temu nie zapomnisz o żadnym ze składników, np. o zakończeniu. 

Złote rady. Czyli o czym jeszcze należy pamiętać pisząc rozprawkę

Jeśli w temacie rozprawki pojawia się fragment utworu należący do lektur obowiązkowych (spis lektur obowiązkowych znajdziesz na stronie CKE), to musisz odwołać się zarówno do fragmentu, jak i do całości utworu. Czyli powinieneś wskazać podobny problem, motyw w tym utworze. Wystrzegaj się jednak streszczania lektur!

Pamiętaj, że rozprawka wymaga od Ciebie stosownego języka, odpowiedniego doboru słów — właściwe słownictwo do rozprawki jest bardzo istotne. 

Jeśli chcesz wprowadzić argument, unikaj raczej schematycznych określeń typu: moim pierwszym argumentem, po pierwsze… Zamiast tego, podaj tytuł utworu i jego autora, określ epokę oraz gatunek literacki, który reprezentuje. Np. zamiast: Moim pierwszym argumentem jest, że „Pan Tadeusz”…, zapisz: W epopei (narodowej) Adama Mickiewicza pt.: „Pan Tadeusz” widoczny jest problem…  

Czy wiesz, co ma wspólnego rozprawka z platformą Maturalni.com? Rzucamy na tapet problem, analizujemy go i podajemy rozwiązania! Wypowiedź argumentacyjna? Jak napisać? Już wiesz! Powodzenia!

Autor wpisu:
Picture of Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Turbo Próba

Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć przed oficjalną maturą próbną od

Przejdź do artykułu »

test8

Tworzymy wspólnie przyszłość edukacji! Wierzymy, że lepsze jutro zależy od dzisiejszej edukacji! Wspieramy młodych ludzi w poszukiwaniu ich życiowej ścieżki, rozwijaniu pasji i poznawaniu świata! Złoty

Przejdź do artykułu »

tsm

Anuluj Zapisz się do Turbo Szkoły Maturalnych Zajęcia trwają od października 2024 do maja 2025. Otrzymujesz gotowy plan nauki od egzaminatorów CKE. Twoim zadaniem jest

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.
Kup dowolny kurs wideo lub Turbo Szkołę, a aplikacja Lekturalni automatycznie doda się do Twojego koszyka za 0zł.