Wyloguj

Czym są pytania jawne i niejawne na maturze ustnej?

Często słyszymy znane powiedzenie, że „matura to bzdura”. Niezależnie jednak od tego, czy zgadzasz się z nim, czy też nie, my wychodzimy z założenia, że zawsze dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do zbliżającego się egzaminu maturalnego. Dziś pomożemy Ci zapoznać się z tajnikami matury ustnej z języka polskiego i opowiemy, czym są pytania jawne na maturze 2024, a co oznaczają pytania niejawne.

Matura ustna 2024 – kiedy odbędzie się egzamin z języka polskiego?

W ostatnich latach, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, matura ustna obowiązywała wyłącznie maturzystów wybierających takie kierunki studiów, na których rekrutacja przewidywała punkty z egzaminu ustnego. W 2024 roku podobnie jak w roku poprzednim przywrócona została jednak obowiązkowa matura ustna. Oznacza to, że w maju wszyscy maturzyści przystąpią do 2 egzaminów w części ustnej: z języka polskiego i języka obcego (nowożytnego, mniejszości narodowych, łemkowskiego lub kaszubskiego).

Terminy główne egzaminów ustnych ustalane są indywidualnie przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych i przekazywane do wiadomości w szkole. Wiemy jednak, że matury ustne odbędą się w tym roku w dniach od 11 do 16 maja (z wyjątkiem niedzieli 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Matura ustna z języka polskiego – przebieg

Formuła matury ustnej z języka polskiego w 2024 roku będzie wyglądać podobnie jak w roku ubiegłym, jednak zupełnie inaczej niż ta w formule 2015. Co się zmieniło? Oto, jak wygląda obecnie przebieg tego egzaminu:

Losujesz zestaw egzaminacyjny składający się z 2 zadań:

  • zadanie dotyczące lektury obowiązkowej (pytanie jawne);
  • zadanie dotyczące tekstów kultury, omawiane np. na podstawie tekstu ikonograficznego, literackiego lub językowego.

 

Masz 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. W tym czasie możesz stworzyć własne notatki i zapisać najważniejsze zagadnienia, które omówisz w trakcie wypowiedzi.

W ciągu 10 minut wygłaszasz wypowiedź uwzględniającą odpowiedzi na zadane wcześniej pytania.  

Jak widzisz, cała matura ustna z języka polskiego 2024 trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów, które możesz tu zdobyć, wynosi 30. Potrzebujesz uzyskać 30% punktów (9), by zdać ten egzamin.

Pytania jawne matura 2024 – gdzie możesz je znaleźć?

Dobra informacja dla każdego maturzysty, który czuje największy strach przed częścią ustną egzaminu maturalnego, jest taka, że lista pytań jawnych na maturę z języka polskiego jest znana. Znajdziesz ją na stronie internetowej CKE, co oznacza, że w każdej chwili możesz zacząć przygotowania do egzaminu. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy dopiero styczeń, to masz tak naprawdę masę czasu, by w maju zabłysnąć ogromną wiedzą przed komisją egzaminacyjną!

Tym, co również powinno Cię ucieszyć, jest fakt, że lista pytań jawnych CKE różni się trochę od tej, która została pierwotnie opublikowana przez CKE. Zobacz, co to oznacza dla Ciebie:

  • Lista pytań jawnych na maturę ustną z polskiego jest krótsza i obejmuje 110 zagadnień, w związku z czym masz zdecydowanie mniej materiału do przygotowania. 
  • Pytania są krótsze i mniej skomplikowane, przez co łatwiej będzie Ci wypowiedzieć się na zadany temat w krótkim czasie.

Niektóre pytania mają uproszczoną formę, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zrozumieć, o co chodzi w konkretnym poleceniu.

Przykładowe pytania niejawne – o co tutaj chodzi?

Wiesz już, jak wyglądają pytania jawne na maturze 2024, do których możesz już opracować wypowiedzi. Czas teraz na lekkie podniesienie poprzeczki i przejście do drugiej części matury, czyli pytań niejawnych na maturze ustnej 2024. Dokładnej treści takich pytań niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak możemy się domyślać, że będą one dotyczyły literatury, sztuki i języka

Otrzymasz od egzaminatorów materiał źródłowy (fragment utworu literackiego, obraz lub tekst o języku), na podstawie którego udzielisz następnie odpowiedzi. Oto 3 przykładowe pytania niejawne, które mogą pojawić się na Twojej maturze ustnej z polskiego:

  • Kryzys wartości w świecie skażonym złem na podstawie tekstów literackich i dzieł sztuki.
  • Świadomość językowa i funkcje języka na podstawie wybranych tekstów kultury.
  • Rola retoryki i erystyki w literaturze na podstawie tekstów literackich i własnych doświadczeń.

Każde z takich zagadnień należy uzupełnić też drugim tekstem, np. literackim lub (w przypadku zadań językowych) przykładem własnych doświadczeń komunikacyjnych.

 

Jak widzisz, matura to zdecydowanie nie bzdura, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z pewnością przyznasz, że dla Ciebie jest to pestka! Pamiętaj, że jeśli wciąż nie masz pewności, jak podejść do kwestii przygotowań do matury ustnej z polskiego, by zapewnić sobie dobry wynik i spokój ducha, wciąż możesz skorzystać z naszego wsparcia w Maturalni.com. Razem stworzymy zgrany team i wspólnie opracujemy przepis na Twój maturalny sukces!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość!

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!