Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Matura z angielskiego – podstawa i rozszerzenie. Co musisz o niej wiedzieć i jak się przygotować.

Przed prawdopodobnie najdłuższymi wakacjami w życiu, przystąpisz do kilku egzaminów — w tym również z języka obcego. W wielu przypadkach będzie to angielski i to właśnie jemu poświęcamy ten wpis.

Jeśli na myśl o wiośnie, zamiast uśmiechu na Twojej twarzy pojawia się grymas grozy, to znak, że zasilasz grono tegorocznych maturzystów! Przed prawdopodobnie najdłuższymi wakacjami w życiu, przystąpisz do kilku egzaminów — w tym również z języka obcego. W wielu przypadkach będzie to angielski i to właśnie jemu poświęcamy ten wpis. Ile trwa matura z angielskiego? Czym charakteryzuje się egzamin na poziomie podstawowym, a czym na rozszerzonym? Spieszymy z odpowiedziami na te i inne pytania!

Matura z angielskiego — podstawa w obu formułach

Niezależnie od tego, który język wybrałaś/wybrałeś jako obowiązkowy język obcy na maturze, w tym roku będzie to drugi egzamin maturalny, do którego przystąpisz (dotychczas druga była matematyka). Pisemna matura z angielskiego (podstawa) odbędzie się 5 maja, (egzamin z innego niż angielski języka obcego również odbędzie się w tym dniu, ale w nieco późniejszych godzinach), a jej wyniki poznasz w lipcu. Podstawowymi różnicami pomiędzy formułami 2015 i 2023 w pisemnej maturze z angielskiego (zakres podstawowy) są:

1. Oczekiwany poziom biegłości językowej (określany w skali ESOKJ):

  • w przypadku formuły 2015 jest to A2+ oraz B1 w zakresie czytania ze zrozumieniem i rozumienia ze słuchu;
  • w przypadku formuły 2023 jest to poziom B1 oraz B1+ (w kwestii rozumienia ze słuchu  i czytania ze zrozumieniem);

 

2. Maksymalna, możliwa do uzyskania liczba punktów:

  • formuła 2015 – 50 punktów (40 za zadania zamknięte i 10 za otwarte);
  • formuła 2023 – 60 punktów (32-38 za zadania zamknięte oraz 22-28 za otwarte).

Czy to oznacza, że formuła 2023 jest trudniejsza? Nie! Obie formuły opierają się na wymaganiach egzaminacyjnych, które w porównaniu do wymagań podstawy programowej (formuła 2015) lub oczekiwanej biegłości językowej (formuła 2023) są ograniczone.

Ile trwa matura z angielskiego? I co jeszcze łączy obie formuły maturalne?

Maturalne arkusze egzaminacyjne, zarówno w formule 2015, jak i 2023, będą zawierać test (zadania zamknięte i te o charakterze otwartym) oraz temat wypracowania (musisz go zrealizować w minimum 80., a maksimum 130. wyrazach). Test będzie sprawdzał Twoje umiejętności z zakresu:

  • słuchania ze zrozumieniem treści w języku angielskim;
  • czytania ze zrozumieniem tekstu po angielsku;
  • znajomości środków językowych (leksykalno-gramatycznych).

 

Często maturzyści pytają o to, ile czasu będą mieli na rozwiązanie testu i napisanie dłuższej wypowiedzi pisemnej. Ile trwa matura z angielskiego? Niezależnie od obowiązującej Cię formuły, matura pisemna z języka obcego trwa 120 minut!

Wspólny dla obu formuł jest też obowiązek przystąpienia do matury ustnej z angielskiego i uzyskania z niej co najmniej 30% możliwych do zdobycia punktów. Jednak w przeciwieństwie do egzaminu pisemnego, poziom biegłości językowej matury ustnej nie został określony (więcej o egzaminach ustnych przeczytasz tutaj).

Matura z angielskiego — rozszerzona, ale wciąż nie taka trudna!

Język angielski na maturze możesz zdawać jako przedmiot obowiązkowy, zdawany na poziomie podstawowym albo jako przedmiot dodatkowy, zdawany na poziomie rozszerzonym, przy czym obie te opcje się nie wykluczają. Wszystko zależy od Twojego wyboru.

Wyjątkiem są tutaj absolwenci szkół (lub oddziałów) dwujęzycznych, zdających maturę w formule 2023 — jeśli zasilasz ich grono, obowiązuje Cię matura z angielskiego właśnie na poziomie dwujęzycznym, zdawana w ramach przedmiotu dodatkowego.

Egzaminy z przedmiotów dodatkowych mają charakter pisemny — dotyczy to również matury rozszerzonej z angielskiego. Podobnie jak w przypadku innych egzaminów maturalnych, wymagania egzaminacyjne opierają się na ograniczonym zakresie podstawy programowej. Matura z angielskiego (rozszerzona) to również obniżony średni poziom biegłości językowej:

  • „stara formuła” wymaga od Ciebie co najmniej poziomu B1+ oraz B2 w zakresie rozumienia treści czytanych i słuchanych;
  • „nowa formuła” zakłada, że na tym etapie znasz angielski na poziomie B2 oraz B2+ w zakresie rozumienia tekstu czytanego oraz zrozumienia treści słuchanej;
  • w obu formułach poziom dwujęzyczny zakłada biegłość językową na poziomie B2+ oraz C1 (w zakresie rozumienia ze słuchu i tekstów pisanych).

 

Co jeszcze musisz wiedzieć? Rozszerzona matura z angielskiego nie ma (jeszcze!) określonego progu zdawalności! To całkiem pokrzepiająca myśl, która może Ci pomóc opanować stres i napisać egzamin na tyle dobrze, by dostać się na wymarzone studia.

ile trwa matura rozszerzona z angielskiego? Niezależnie od formuły, matura rozszerzona z angielskiego trwa 150 minut, a jeśli zdajesz egzamin na poziomie dwujęzycznym — przed Tobą egzamin trwający 180 minut.

Przygotowanie do matury z angielskiego — ostatni dzwonek? Włącz tryb turbo!

Nie ma co ukrywać — matura tuż, tuż. Do grona Twoich sprzymierzeńców przed egzaminami należą: czasodpowiednie rozplanowanie nauki oraz platforma Maturalni.com!

Jeśli od matury dzielą Cię tygodnie, a Ty nie czujesz się wystarczająco przygotowana/przygotowany do egzaminu, w pierwszej kolejności uświadom sobie, że prawdopodobnie Twoje wyobrażenia o swoim poziomie angielskiego są zaniżone (to częsta przypadłość maturzystów). Pamiętaj, że tego języka uczysz się prawie od początku edukacji i chcąc nie chcąc stykasz się z nim na co dzień! Co oczywiście nie znaczy, że możesz spocząć na laurach… Przeciwnie! Włącz tryb turbo!

Przygotowanie do matury z angielskiego w trakcie kilku tygodni przed egzaminami powinno polegać przede wszystkim na regularnych powtórkach. Szlifuj słówka do matury z angielskiego, uzupełniaj arkusze zadań, korzystaj z materiałów, umieszczonych na naszej platformie i koniecznie dołącz do projektu TurboMatura! To pakiet 12 lekcji, które przygotują Cię do egzaminu maturalnego!

Przegapiłaś/przegapiłeś początek kursu? To nic! Wybierając np. cykl lekcji „Turbo matura – angielski rozszerzony 2015 + 2023”, otrzymasz nagrania z zajęć, które już się odbyły, a w pozostałych będziesz mogła/mógł uczestniczyć na bieżąco! Poczuj się pewnie i zdaj maturę z wymarzonym wynikiem — z nami to nie tylko możliwe, ale i przyjemne!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!