589 opinii

Jakie są metody efektywnej nauki? Oto wielka piątka!

Masz dość nudnego zakuwania? Chcesz uczyć się sprytnie, czyli możliwie szybko i skutecznie? Poznaj uniwersalną zasadę „pracuj mądrze, a nie ciężko”, a wraz z nią metody efektywnej nauki! Zmień nawyki uczenia się, zaoszczędź czas i ciesz się wiedzą na 5!

Grunt to dobre podejście! Efektywna nauka wymaga zmiany nawyków

Na początku ustalmy kilka faktów — efektywna nauka pozwoli Ci szybciej zapamiętywać informacje oraz sprawi, że pozostaną one w Twojej głowie na dłużej. Nie oznacza to jednak, że od razu osiągniesz najwyższy level efektywności w uczeniu się. Jeśli stosujesz metodę „3Z” — czyli zakuć, zdać, zapomnieć — zmiana utrwalonych nawyków będzie wymagała od Ciebie czasu i cierpliwości. Zapewniamy, że warto podjąć to wyzwanie!

Pamiętaj też, że zdobywana wiedza ma służyć Tobie, a nie na odwrót. Brzmi banalnie? Szkoda, że do kwestii równie oczywistych, tak rzadko można zaliczyć  wykorzystywanie swoich naturalnych predyspozycji. Do rzeczy. Słyszałeś kiedyś upomnienie, by siedzieć prosto, cicho lub… nie pisać po książkach? Podczas stosowania technik efektywnej nauki możesz zapomnieć o tych zasadach.

By uczyć się naprawdę efektywnie, potrzebujesz być skupiony! Jeśli więc najłatwiej jest Ci się skoncentrować, będąc w ruchu — w czasie nauki chodź po pokoju. Zapamiętujesz najlepiej informacje głosowe i dźwięki? Powtarzaj na głos przyswajany materiał. A może jesteś wzrokowcem? Rób notatki lub mapy myśli (spokojnie, zaraz dowiesz się, o czym mowa).

Misja specjalna! Techniki efektywnej nauki wymagają przygotowań

Wiesz już, że czeka Cię zmiana nawyków lub podszlifowanie dotychczas stosowanych metod uczenia się. To jednak nie wszystko.

Nawet najbardziej zaawansowane techniki efektywnej nauki zdadzą się na nic, jeśli nie będziesz mógł się skoncentrować. Zadbaj o to, by przystępując do nauki być w odpowiedniej, sprzyjającej przyswajaniu wiedzy kondycji i znajdować się w odpowiednim miejscu i czasie. Innymi słowy — stwórz sobie najlepsze warunki do nauki. O co powinieneś zadbać, nim zasiądziesz do nauki? Oto praktyczna checklista:

  • przewietrz pomieszczenie, w którym zamierzasz się uczyć;
  • zjedz lekki posiłek (chodzi o to, żeby nie być głodnym, ale też nie zbytnio najedzonym);
  • zadbaj wcześniej o odpowiednią ilość snu i wypoczynek;
  • przejdź się na krótki spacer;
  • uprzedź domowników o zamiarze uczenia się — to ważne, by nikt Ci nie przeszkadzał;
  • zrezygnuj z rozpraszaczy — wyłącz telefon (lub co najmniej wycisz powiadomienia).

Po odhaczeniu punktów checklisty możesz przystąpić do dzieła!

Metody efektywnej nauki — zasada numer 1 — znajdź swój rytm i powtarzaj informacje

Wiele badań wskazuje na to, że nasz mózg najlepiej przyswaja informacje w małych, częstych i przede wszystkim regularnie serwowanych dawkach. Wygospodaruj czas na naukę i podziel go na sety. Nie chcemy Ci mówić, ile minut powinien wynosić jeden set. Sam musisz sprawdzić, jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy. Może to być 15 lub 25 minut (jak w technice zwanej Pomodoro). Wszystko zależy od tego, jak długo jesteś w stanie utrzymać koncentrację. Podziel materiał, którego musisz się nauczyć na partie, a pomiędzy setami nauki rób przerwy na odpoczynek i przekieruj myśli na coś innego.

By zapamiętać informacje na długo, musisz je powtarzać. Przeznaczaj pierwsze 15 minut nauki na powtórzenie materiału, którego uczyłeś się dzień wcześniej. Tak. Efektywna nauka zakłada regularność uczenia, rozłożoną w czasie. Ucząc się codziennie, w efekcie poświęcisz mniej czasu na naukę niż w przypadku uczenia się dzień przed sprawdzianem, a zdobyta wiedza zostanie z Tobą znacznie dłużej. 

Efektywność nauki podkręcisz do maksimum, jeśli będziesz powtarzać na głos nowo poznane informacje, co umożliwiają nasze nagrania. Staraj się stosować metodę „od ogółu do szczegółu” – to świetny sposób na systematyzację wiedzy.

Mnemonika — brzmi tajemniczo? Poznaj metody efektywnej nauki, wykorzystywane przez najlepszych iluzjonistów

Efektywna nauka to żadna czarna magia. Jednak z „magią” ma trochę wspólnego… A raczej z iluzją. Czy wiesz, że mentalizm (czyli m.in. czytanie w myślach) — najbardziej tajemniczy dział sztuki iluzji opiera się w sporej mierze na mnemonice? Jeśli oglądałeś serial Mentalista lub inne filmy o tematyce iluzji, być może zasmakowałeś spektakularnych efektów stosowania mnemotechnik

Wszystko fajnie, brzmi obiecująco, ale czym w ogóle jest mnemonika?! Czy to wymysł współczesnych specjalistów od efektów specjalnych? Nic podobnego! Mnemonika to zespół sposobów ułatwiających zapisywanie i przechowywanie w pamięci nowych informacji oraz przypominanie sobie ich po czasie. Mnemotechniki znane i doceniane były już w starożytności! 

Choć każda z wymienionych w tym tekście metod efektywnej nauki opiera się mniej lub bardziej na mnemonice, to trzy kolejne stanowią ich najbardziej charakterystyczne przykłady. Z niemałą ekscytacją Ci je przedstawiamy. Zacznijmy od najprostszej i najbardziej popularnej mnemotechniki, którą z pewnością już stosowałeś, czyli…

Sporządzanie notatek. Techniki efektywnej nauki (nie tylko) ze słuchu

Już w latach 70. XX wieku naukowcy dowiedli, że robienie notatek ma olbrzymi wpływ na efektywność nauki. 40 lat później teoria została uzupełniona o stwierdzenie, że to odręczne notatki mają największą moc. Pisanie na klawiaturze komputera zwykle jest szybsze, a afektywnej nauce nie sprzyja pośpiech. Odręczne sporządzanie notatek zmusi Twój mózg do selekcji informacji istotnych i tym samym syntetyzacji materiału. 

Marginesy kartek w Twoich zeszytach zdobią rysunki, gryzmoły, szlaczki i inne wyniki Twojej ekspresji? Świetnie! To znaczy, że intuicyjnie stosujesz metodę utrzymywania poziomu skupienia, sprzyjającą procesowi uczenia się. Sporządzanie notatek z jednoczesnym rysowaniem (czy bardziej bazgroleniem po kartce) wpisuje się przede wszystkim w techniki efektywnej nauki ze słuchu. Bardziej uniwersalną metodą notowania i jednocześnie uczenia się jest sporządzanie mapy myśli.

Mapa myśli — efektywna nauka to podróż pełna przygód. Zabierz ze sobą mapę

Drugą popularną i polecaną przez nas mnemotechniką jest mapa myśli. Jej sporządzenie ułatwi Ci zrozumienie i zapamiętanie materiału, a także przypomnienie go sobie nawet po dłuższym czasie. Czym jest mapa myśli? To wyodrębnienie i graficzne przedstawienie najważniejszych informacji. Jak ją zrobić?

  1. Na środku kartki zapisz słowa kluczowe danego materiału, który chcesz przyswoić np. tytuł działu, główny temat itp. Dla przejrzystości (i ułatwienia) możesz otoczyć hasło okręgiem. 
  2. Następnie poprowadź od niego linie i zapisz przy ich końcu ogólne zagadnienia, które składają się na dany temat. Kolejne nanoszone na mapę rozgałęzienia, powinny prowadzić do bardziej szczegółowych informacji. 
  3. Na podstawie tego schematu możesz opracować niemal każdy, nawet trudny i złożony materiał. Jeśli zagadnienia wiążą się ze sobą — zaznacz ten fakt strzałkami. Stosuj większe litery przy najważniejszych informacjach, a mniejsze — przy uzupełniających. Używaj też kolorów. 

Mapa myśli powinna być czytelna, ale przede wszystkim dla Ciebie — możesz uzupełnić jej strukturę rysunkami, skrótami myślowymi, dzięki którym szybko powiążesz fakty czy przypomnisz sobie istotne wskazówki. Metoda sporządzania mapy myśli może Ci też pomóc w zarządzaniu czasem, planowaniu i rozwiązywaniu problemów w przyszłości!

Metoda, w której Twoja mama może spacerować po ogrodzie z Platonem — to nie obłęd! To efektywna nauka wprost z wnętrz pałacu pamięci

Pałac pamięci jest jedną z mnemotechnik, znanych już w starożytności.  Polega na przypisywaniu informacjom poszczególnych, dobrze znanych Ci miejsc, osadzaniu ich w konkretnej przestrzeni. To dlatego wspomniany w nagłówku Platon może zagościć w Twoim ogrodzie, podczas gdy Ty, usiłujesz przyswoić sobie idee filozofii przyrody. 

Innym przykładem pałacu pamięci jest porozsadzanie w różnych miejscach Twojego pokoju np. postaci historycznych. Przypisz mi absurdalne czynności (np. Napoleon grający w Fifę, ścierający kurze Poniatowski itd.), ale połącz je z faktami (Napoleon odreagowuje stres po porażce w bitwie pod Waterloo). Jeśli wprowadzisz do pałacu pamięci ruch — przechadzając się w wyobraźni po własnym domu, możesz łatwo i przyjemnie nauczyć się kolejności zdarzeń historycznych, rządów władców itp.

 Efektywna nauka w duecie

Powyżej przedstawione techniki efektywnej nauki, dotyczą samodzielnego uczenia się. Jeśli masz taką możliwość — możesz pouczyć się też z kolegą czy koleżanką. Stara zasada głosi, że jesteś w stanie coś wytłumaczyć, jedynie w sytuacji, gdy sam to rozumiesz. Jednak usiłując na głos przekazać informacje, streścić przerabiany dział czy wytłumaczyć twierdzenie matematyczne możesz natrafić na swego rodzaju luki, których wcześniej nie byłeś świadomy. A jak wiadomo — aby rozwiązać problem, najpierw trzeba go zidentyfikować. 


W towarzystwie choćby jednej osoby możesz zamienić się raz w nauczyciela, prowadzącego lekcję, a innym razem w ucznia słuchającego wykładu. Tego typu metody efektywnej nauki niosą ze sobą wielowymiarowe korzyści jak np. opracowanie materiału z dodatkową mobilizacją, sprzyjające zrozumieniu i uczeniu się powtarzanie (i robienie tego na głos) czy wykrywanie nieścisłości i obszarów do douczenia.

Bonus w postaci kolejnej metody — zostań z nami na dłużej!

Jak już wspominaliśmy, efektywna nauka to swego rodzaju podróż. Możesz odbywać ją samodzielnie lub czasami w towarzystwie kolegi. Zawsze jednak warto wyposażyć się w mapę (nie tylko mapę pamięci) i doświadczonego kompana, który pomoże Ci nie zagubić się w krainie zdobywania wiedzy, odpowie na nurtujące Cię pytania, a innym razem wskaże kierunek wyprawy lub najbardziej dogodną ścieżkę. Tutaj, na stronie maturalni.com — jesteśmy dla Ciebie! Z przyjemnością będziemy towarzyszyć Ci na Twojej drodze po świecie edukacji!

Autor wpisu:
Picture of Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Turbo Próba

Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć przed oficjalną maturą próbną od

Przejdź do artykułu »

test8

Tworzymy wspólnie przyszłość edukacji! Wierzymy, że lepsze jutro zależy od dzisiejszej edukacji! Wspieramy młodych ludzi w poszukiwaniu ich życiowej ścieżki, rozwijaniu pasji i poznawaniu świata! Złoty

Przejdź do artykułu »

tsm

Anuluj Zapisz się do Turbo Szkoły Maturalnych Zajęcia trwają od października 2024 do maja 2025. Otrzymujesz gotowy plan nauki od egzaminatorów CKE. Twoim zadaniem jest

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.
Kup dowolny kurs wideo lub Turbo Szkołę, a aplikacja Lekturalni automatycznie doda się do Twojego koszyka za 0zł.