Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą? Na spokojnie!

Matura, nazywana egzaminem dojrzałości, zwykle powoduje u licealistów dreszcz trwogi, a u studentów (szczególnie w czasie sesji) – tęskne westchnienie. Jeśli jeszcze należysz do tej pierwszej grupy uczniów i stres przed maturą przeszkadza Ci w działaniu, zamiast dodawać skrzydeł — podcina je, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim m.in. zestaw porad o tym, jak opanować stres przed egzaminem.

Stres — nie taki straszny, jak go malują? Czyli kilka słów o tym, że do pewnego stopnia stres przed egzaminem jest normalny!

Stres, jako reakcja organizmu na sytuacje zagrożenia, towarzyszył naszemu gatunkowi od zawsze i w pewnym sensie dołożył swoją cegiełkę do etapu ewolucji, na którym obecnie znajduje się człowiek. Wszystko dzięki odruchom obronnym czy mobilizacji do działania (na zasadzie uciekaj lub goń zdobycz). Stres jest więc wpisany w naturę ludzką — jest normalny i w zasadzie nie da się go całkowicie usunąć z życia. Rodzaje stresu i ich konsekwencje dla Ciebie mogą być jednak różne i tym samym wymagać różnych reakcji.

Przykładowo:

  • trzęsące się ręce na moment przed wejściem na salę egzaminacyjną;
  • potliwość;
  • chwilowo przyspieszona akcja serca;
  • szybszy oddech;
  • problem z koncentracją;
  • uczucie nóg “jak z waty”; 

to jeszcze normalne objawy stresu przed egzaminem. Jeśli jednak zaczynasz zauważać, że stres rzutuje na Twoje zdrowie i nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, możesz skorzystać z konsultacji z psychologiem. Pamiętaj — każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na sytuacje stresowe.

Stres przed maturą — przyjaciel czy wróg?

I co z tego, że rodzice, ciocie, wujkowie, rodzeństwo i tysiące innych osób też kiedyś przeżywało stres przed maturą? Ich zapewnienia o tym, że nie ma się czym martwić, raczej nie działają uspokajająco, prawda? Przecież wiesz, co czujesz i nie pociesza Cię w tym fakt, że inni też tak mają lub mieli.

Może to również nie zabrzmi pocieszająco, ale warto byś sobie uświadomił/a podczas przeżywania stresu (choćby przed egzaminem maturalnym), że:

  • dopóki nie odbija się on na zdrowiu – może Ci nawet pomóc! Stres przed maturą może okazać się Twoim sprzymierzeńcem poprzez mobilizowanie Cię do racjonalnego działania w kierunku osiągnięcia celu bez narażenia się na zaniedbania potrzeby odpoczynku, ruchu czy też odpowiedniej diety;
  • ze stresem demotywującym warto się porządnie rozprawić, ale i go zaakceptować!

Jak radzić sobie ze stresem? Praktyczny poradnik dla maturzysty

Dobra. Ustaliliśmy, że stres jest normalny, naturalny i może być całkiem pomocny, ale należy zachować czujność i w razie potrzeby udać się do specjalisty. Załóżmy, że stres przed egzaminem w Twoim przypadku nie zagraża zdrowiu, ale komplikuje, przeszkadza i wpędza w niepotrzebne zwątpienie. 

Jak radzić sobie ze stresem w takiej sytuacji? Przedstawiamy Ci krótki poradnik o tym, jak opanować stres przed egzaminem i z pozytywnym nastawieniem wejść na salę egzaminacyjną.

Sposoby na stres przed egzaminem maturalnym — o to powinieneś zadbać już teraz

Przede wszystkim — jeśli zamierzasz miesiąc przed maturą zakuwać bez opamiętania dzień i noc — od razu porzuć takie plany. Racjonalny plan działania pozwoli Ci realnie ocenić sytuację i rozplanować proces przygotowań. To bardzo ważne! Dzięki planowaniu i organizacji nauki do matury odzyskasz poczucie kontroli. A to pierwszy, mega istotny krok w walce ze stresem! Co jeszcze możesz zrobić? 

  • wysypiaj się;
  • zadbaj o dietę;
  • więcej się ruszaj — potraktuj spacery lub ulubioną formę aktywności fizycznej, jako obowiązkowy element nauki! Tylko dotleniony mózg będzie działał, jak należy;
  • nie zapominaj o odpoczynku — zmęczony/na, będziesz się uczył wolniej. Relaks pozwoli Ci też radzić sobie ze stresem;

nawet jeśli aktualnie ograniczyłeś/aś czas na przyjemności i zamierzasz skupić się głównie na nauce — nie rezygnuj ze swojego hobby! To również pozwoli Ci odreagować stres i choć na moment przekierować myśli na coś innego niż matura.

Jak pokonać stres przed maturą?

Masz już plan nauki przed maturą i dbasz o spełnienie wyżej wymienionych porad. Jak jeszcze radzić sobie ze stresem? Wykorzystaj znane od wieków metody, takie jak joga, medytacja i techniki oddechowe:

  • Joga na stres —  joga służy utrzymaniu lub przywróceniu równowagi ciała i umysłu. Skupienie się na dokładnym wykonaniu ćwiczeń i przybieraniu pozycji, pozwoli Ci odciągnąć myśli od stresujących wydarzeń, nabrać energii i pracować nad poczuciem kontroli. Same plusy. Ważne są też ćwiczenia umysłu, świadomego oddechu czy medytacja. Tutaj wszystko się ze sobą łączy.
  • Medytacja na stres —  pozwoli Ci odzyskać spokój i jasność umysłu. To świetny sposób na poprawę m.in. regeneracji, skupienia i koncentracji. Medytować możesz regularnie (np. na dzień dobry i dobranoc). Możesz też sięgać po ćwiczenia tuż przed ważnym wydarzeniem (np. egzaminem). Jak to zrobić? 

Usiądź wygodnie, zamknij oczy i postaraj się nie myśleć o niczym konkretnym (to bardzo trudne!). Skup się na swoim oddechu. Nabieraj powietrze nosem i powoli wypuszczaj ustami. Jeśli w Twojej głowie pojawią się myśli — daj im płynąć, ale kieruj uwagę na wdech i wydech. Po serii takich wyciszających oddechów powoli otwórz oczy. Lepiej, prawda?

Inną metodą medytacji na stres jest skupianie się na poszczególnych częściach Twojego ciała, np. na małym palcu u nogi. 🙂 

  • Techniki oddechowe na stres dobrze dotlenione ciało i umysł działają sprawniej. Jeśli nie masz przestrzeni do medytacji czy jogi — skup się na oddechu. Najprostsze ćwiczenie oddechowe pomagające złagodzić stres (zarówno miesiąc, dzień, jak i chwilę przed maturą) polega na łagodnym zaczerpnięciu powietrza z przepony (nosem), przytrzymaniu go przez kilka sekund w płucach i powolnym wypuszczaniu. 



Pamiętaj, że często kluczem do sukcesu jest regularność. Wypróbuj powyższych sposobów radzenia sobie ze stresem i pozostań na bieżąco z platformą maturalni.com! 

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!