589 opinii

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość! Zobacz, jakie zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminów maturalnych wprowadziła Centralna Komisja Egzaminacyjna i co to będzie oznaczać dla Ciebie. 

CKE matura 2024 a formuła – sprawdź, jaka będzie obowiązywać Ciebie!

Ciągłe zmiany wprowadzane przez CKE w kwestii egzaminów maturalnych przyprawiają Cię o ból głowy? Nie martw się, już za moment spróbujemy rozwikłać wszystkie egzaminacyjne zagadki! Zacznijmy jednak od początku. Nowa matura 2024 (podobnie jak w roku 2023) będzie przeprowadzona w dwóch formułach. Stanowi to efekt reformy edukacji z 2017 roku, w wyniku której zlikwidowane zostały gimnazja, a przywrócone 4-letnie licea oraz 5-letnie technika. I tak:

  • do matury w formule 2023 przystąpią absolwenci 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum i szkół branżowych;
  • z maturą w formule 2015 będą musieli zmierzyć się absolwenci 3-letniego liceum oraz 4-letniego technikum.

 

Jak podkreśla jednak CKE, egzaminy w obu formułach będą przeprowadzone na bazie ograniczonych wymagań podstawy programowej. Co ważne, będzie to ostatni taki rok. Od przyszłego roku nie będą już obowiązywały wymagania egzaminacyjne, ale wymagania ujęte w podstawie programowej (podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, przed okresem pandemii COVID-19 i nauki zdalnej)

Matura 2024 – co warto wiedzieć? 

Zastanawiasz się, co dla Ciebie będzie oznaczać fakt, że matura 2024 będzie oparta na wymaganiach egzaminacyjnych? Otóż wymagania te stanowią bardzo wąski katalog wymogów określonych w podstawie programowej i są obniżone o około 20-25% w porównaniu do lat poprzednich. Takie posunięcie ma na celu uwzględnić wszelkie trudności, z jakimi zmagali się uczniowie podczas nauki w trybie zdalnym.

To jednak nie wszystko! Ważną zmianą w wymaganiach do matury 2024 jest wydłużenie czasu trwania egzaminów maturalnych. W tym roku będziesz mieć więcej czasu na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych – zwłaszcza na języku polskim. Czas trwania egzaminów będzie wyglądać następująco:

  • egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym: 240 minut (w porównaniu do poprzednich 170 minut);
  • egzamin z matematyki na poziomie podstawowym: 180 minut (w porównaniu do poprzednich 170 minut).


Zastanawiasz się też pewnie, co z punktami? Wymagania na maturze 2024 w kwestii punktacji nie różnią się znacząco od poprzednich lat. Aby zdać egzamin maturalny, należy przystąpić do 3 przedmiotów na poziomie podstawowym (język polski, język obcy i matematyka) i uzyskać z nich co najmniej 30% punktów.

Co więcej, przystępując w tym roku do nowej matury 2024, musisz liczyć się z tym, że do przyswojenia będziesz mieć więcej lektur obowiązkowych. Jest to zmiana wynikająca z reformy programowej, która wprowadziła nowe treści do programu nauczania. Twoim zadaniem, podobnie jak pozostałych maturzystów, będzie zapoznanie się z wybranymi lekturami i zinterpretowanie ich treści na egzaminie. Dobra informacja jest jednak taka, że w tym roku sporo lektur jest jeszcze skreślonych z puli lektur obowiązkowych, co skraca nieco ich zakres.

Matura 2024 rozszerzenie – czy coś się zmieni?

Okazuje się, że CKE wprowadziła również pewne zmiany w kwestii egzaminów dodatkowych podczas nowej matury 2024. Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jednak bez progu zaliczenia (obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów wejdzie od przyszłego roku). Co ważne, ten egzamin również zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zawierają ograniczony zakres wymogów podstawy programowej.

Matura ustna 2024 – czy będzie?

Wśród maturzystów często pojawia się pytanie: „czy w 2024 będzie matura ustna”? Jak wiemy, w okresie pandemii uczniowie nie musieli zdawać egzaminu ustnego z języka polskiego oraz obcego. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, CKE powróciło do matury ustnej, jednak w nieco zmienionej formule. Co to oznacza? 

Podczas matury ustnej z polskiego uczeń wylosuje zestaw składający się z 2 zadań: jednego z puli pytań jawnych, odnoszących się do zagadnień sprawdzających znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej, natomiast drugie będzie dotyczyć wybranego zagadnienia związanego z literaturą, dziełami sztuki lub językiem. Nie musisz jednak się martwić – jak wynika ze statystyk, w ubiegłym roku maturę ustną zdało aż 99,4% maturzystów!

 

Zmiany na maturze 2024 przynoszą nowe wyzwania dla tegorocznych maturzystów. Mimo wszystko wciąż możesz spać spokojnie, ponieważ takie zmiany jak obniżenie wymagań, wydłużenie czasu trwania egzaminów, nowa lista lektur i skrócona lista pytań jawnych, to tak naprawdę udogodnienia, które mają ułatwić Ci przebrnięcie przez wszystkie egzaminy. A jeśli do tej puli dodamy nasze wsparcie w Maturalni.com, to Twoja droga do upragnionego, maturalnego celu stanie się jeszcze prostsza i bezstresowa!

Autor wpisu:
Picture of Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.
Kup dowolny kurs wideo lub Turbo Szkołę, a aplikacja Lekturalni automatycznie doda się do Twojego koszyka za 0zł.