Wyloguj

Korepetycje, kursy wideo, lekcje online – wady i zalety każdego sposobu nauki

Początek nowego roku przypomina maturzystom o tym, że są już tak naprawdę na ostatniej prostej w kwestii przygotowań do matury. Ogarnia Cię strach i przerażenie, bo nie masz pojęcia jak zabrać się za przygotowania do matury? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Teraz pozostaje już tylko wybrać taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy!

Stres przed maturą jest do pokonania! Wystarczy tylko wytoczyć cięższe działa

Drżenie rąk, silne bicie serca, ucisk w żołądku i uporczywa myśl, która ciągle kłębi się w głowie: „nic nie umiem, a matura już tuż, tuż!”. Jak sobie w tej sytuacji poradzić? Tym, czego na pewno nie możesz zrobić, jest poddanie się niechcianym uczuciom i emocjom. Zatrzymaj się na moment, zastanów się, co czujesz i… zabierz się do działania! Wciąż masz jeszcze sporo czasu na to, by powtórzyć materiał z ostatnich kilku latach, a w maju ze spokojną głową zasiąść do szkolnej ławki i skupić się na egzaminie maturalnym.

Myślisz pewnie: „łatwo powiedzieć, ale co mogę jeszcze zrobić, aby lepiej przygotować się do matury?”. Dobra informacja jest taka, że form nauki, z których możesz skorzystać, jest mnóstwo! Oczywistym miejscem jest szkoła – to tu w końcu powinniśmy zdobyć całą wiedzę potrzebną do tego, by zdać maturę. Niestety, chociaż nauka w szkole powinna być dostosowana do aktualnych wymogów egzaminacyjnych i pozwolić nam utrzymywać stały kontakt z nauczycielem, to dla wielu osób nie jest to wystarczający sposób nauki. Wciąż jednak mogą oni skorzystać z całej gamy innych możliwości – bezpłatnych i płatnych.

Korepetycje – czy „korki” przed maturą mają sens?

Zajęcia indywidualne, prowadzone w formie stacjonarnej lub zdalnej, są w pełni dopasowane do potrzeb ucznia. Tworząc harmonogram nauki, nauczyciel bierze pod uwagę Twoją wiedzę, predyspozycję, oczekiwania i zasoby czasowe. W rezultacie zyskujesz kompleksowe wsparcie w przygotowaniu do matury.

Zalety korepetycji:

 • dopasowanie do obowiązujących wymogów egzaminacyjnych;
 • indywidualne podejście;
 • możliwość wyboru nauczyciela;
 • stały kontakt z nauczycielem;
 • możliwość nauki w domu w przypadku korepetycji online.

Wady korepetycji:

 • cena – w wielu przypadkach miesięczny koszt korepetycji wynosi nawet kilkaset złotych;
 • trudności w znalezieniu odpowiedniego nauczyciela;
 • brak elastyczności – korepetycje odbywają się zazwyczaj w konkretnych dniach i godzinach.

Kurs do matury w formie wideo, czyli jak w nauce do matury może pomóc Ci YouTube

Podczas gdy jeszcze 10 lat temu nauka do matury opierała się w dużej mierze na wykorzystaniu książek, repetytoriów i wsparciu korepetytorów, to dziś zasoby te możemy poszerzyć o wszelkiego rodzaju treści dostępne w Internecie. Doskonałym tego przykładem są kursy do matury wideo, dostępne np. na YouTube. Znajdziemy tam ogromną ilość treści z niemal każdego przedmiotu, które przekazywane są w formie filmików, które o wiele bardziej angażują uczniów do nauki w porównaniu do treści pisanych.

Zalety kursów wideo:

 • ogólnodostępność;
 • możliwość nauki w domu, we własnym tempie;
 • możliwość wyboru konkretnych zagadnień oraz nauczyciela.

 

Wady kursów wideo:

 • brak pewności, czy są one dopasowane do wymogów egzaminacyjnych;
 • ograniczony kontakt z nauczycielem;
 • brak narzuconego z góry tempa pracy.

Kursy przygotowawcze do matury – lekcje online odpowiedzią na potrzeby maturzystów?

Ostatnia forma nauki, o której chcielibyśmy opowiedzieć, to kursy przygotowujące do matury w formie lekcji online. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które ma na celu połączyć elastyczność nauki z możliwością utrzymania stałego kontaktu z nauczycielem. Do wyboru mamy tu kursy online prowadzone na żywo, które stanowią odpowiednik kursów stacjonarnych oraz wcześniej nagrane kursy online, które pozwalają nam na powrót do materiałów i naukę w dowolnym momencie.

Zalety lekcji online:

 • dopasowanie do aktualnych wymogów egzaminacyjnych;
 • możliwość wyboru nauczyciela i kontaktu z nim;
 • narzucone tempo pracy, które motywuje do nauki;
 • możliwość pracy w domu, we własnym tempie.

Wady lekcji online:

 • cena – zwykle takie zajęcia są płatne;
 • brak pełnej personalizacji i skupienia się wyłącznie na potrzebach maturzysty.  

 

Jak widzisz, każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Wraz z zespołem Maturalni.com postanowiliśmy jednak znaleźć złoty środek i przygotować coś, co połączy wszystkie powyższe opcje, a nawet zapewni Ci jeszcze więcej korzyści! Nasza propozycja dla Ciebie to Turbo Korki Matura w formie spotkań online z ekspertami, którzy przygotują Cię do matury oraz kursy wideo w korzystnych cenach, które poprawią Twoją efektywność nauki nawet o 60%! Koniecznie sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że przygotowania do matury mogą być naprawdę przyjemne!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jak będzie wyglądać matura 2024?

Poprzedni rok szkolny przyniósł sporo zmian w kwestii egzaminów maturalnych. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym maturzyści przystąpią do matury według nieco innych, zmodyfikowanych wymagań. I chociaż sam fakt zmian brzmi nieco stresująco, to okazuje się, że… jest to tak naprawdę dobra wiadomość!

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!