PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Maturę aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 ---

Mapa myśli — czym jest i jak wygląda jej tworzenie?

Niezależnie od tego, na jakim etapie edukacji jesteś — efektywne i przyjemne metody przyswajania wiedzy na pewno ułatwią Ci naukę! Na szczycie podium takich technik stoi ona — mapa myśli! Dziś powiemy Ci, czym właściwie jest mapa myśli, dlaczego warto ją sporządzać i jak to zrobić?

Materiał od A do Z. Czyli co to jest mapa myśli?

Mind Mapping, czyli w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego „mapowanie myśli” to uniwersalny sposób sporządzania notatek, planowania, organizacji oraz rozwiązywania problemów. Mapa myśli zakłada:

 • opracowanie tematu i wyodrębnienie kluczowych dla niego pojęć, czyli uchwycenie sedna;
 • rozwijanie pojęć o zagadnienia uzupełniające, uwypuklenie powiązań i zależności między nimi;
 • zobrazowanie struktury tematu — przedstawienie go w formie graficznej.

Po co ten cały wysiłek? Opracowanie materiału odbywa się na zasadzie „od ogółu do szczegółu” – taka hierarchia informacji pomaga szybciej i łatwiej zrozumieć, zapamiętać i przypominać sobie informacje.

Mapa myśli — jak zrobić własny przewodnik po temacie, który chcesz ogarnąć?

Pomimo dostępnych w internecie narzędzi do tworzenia map myśli online, nie inwestuj w drogę na skróty — mapę myśli twórz odręcznie! Czemu to tak istotne?

Tworzenie mapy myśli zakłada zaangażowanie obu półkul mózgu — uruchamia pamięć przestrzenną i budowanie całych systemów skojarzeń, co wpływa na łatwość w zapamiętywaniu i przypominaniu sobie informacji. Robiąc mapę myśli na komputerze, musisz co prawda sam/sama wyodrębnić pojęcia kluczowe, ale zaznaczanie powiązań pomiędzy nimi pozostawiasz już maszynie. Tymczasem ważne jest, by za pośrednictwem ręki — zrobił to Twój mózg! To nie znaczy, że nie możesz korzystać z szablonu mapy myśli — po prostu zrób go sam/sama.

Mapa myśli — szablon w 3 punktach

To, jak wygląda mapa myśli, zależy głównie od jej tematu, schemat pozostaje ten sam. Przygotowanie prostego szablonu mapy myśli pomoże Ci oswoić się z być może nową metodą nauki i może stanowić punkt wyjścia do tworzenia kolejnych map myśli, opartych już na konkretnych zakresach wiedzy. Oto, na czym polega tworzenie mapy myśli.

 • Ujmij to jednym słowem! Czyli określ meritum

Żeby określić meritum — musisz wczytać się w temat, opracować go i wydobyć najważniejsze informacje. Następnie narysuj na środku kartki prostokąt. W jego polu zapiszesz nazwę działu lub inne kluczowe słowo, określające w punkt główny temat mapy myśli.

 • Przejdź do meritum! Czyli rozwiń temat

Mapa myśli to nauka syntetyzowania informacji. Skoro określiłeś/określiłaś już główny temat, pora rozpisać jego poszczególne działy czy zagadnienia:

 • od centralnego hasła na kartce poprowadź kilka krótkich linii w różnych kierunkach;
 • każdą z linii zakończ mniejszym od centralnego prostokątem, w którego polu wpiszesz np. nazwę podrozdziału;
 • liczba linii i prostokątów będzie finalnie zależeć od liczby podrozdziałów danego tematu. Od każdego podrozdziału możesz poprowadzić kolejne linie i kolejne podziały. 

Można by powiedzieć, że mapa myśli w założeniu nigdy nie jest skończona. Zawsze możesz rozszerzyć ją o kolejne elementy, rozgałęzienia, dopisać do niej dodatkowe informacje, dorysować kolejne prostokąty.

 • Wydobywaj meritum po swojemu

Mapa myśli ma być czytelna przede wszystkim dla Ciebie. Dodawaj do niej preferowane przez Ciebie sposoby wyróżniania istotnych elementów.  Pamiętaj jednak, by skupiać się na temacie — najpierw opracuj materiał i zajmij się treścią mapy. Następnie zastosuj np.:

 • strzałki;
 • ramki;
 • podkreślenia;
 • różne wielkości liter;
 • kolory;
 • rysunki

Mapa myśli — przykłady ilustrujące zasadę 

Mapa myśli przyda Ci się do nauki materiału z każdego przedmiotu. Niezależnie od tego, w której klasie obecnie jesteś oraz która formuła matury Cię obejmuje — metody efektywnego przyswajania wiedzy stanowią grono Twoich sprzymierzeńców na całej drodze edukacji. Zobacz, jak mapa myśli może wyglądać na przykładzie konkretnego przedmiotu.

Mapa myśli i nauka przyrodnicza to wyjątkowo wdzięczny duet! Połóżmy na tapet choćby temat witamin. Przykładowa mapa myśli w tym przypadku, w centralnym punkcie zawiera właśnie słowo: „witaminy”. Od niego odchodzą strzałki w kierunku nazw konkretnych witamin (A, B, C itd., przy czym witamina B posiada dodatkowy podział ze względu na rozróżnienie witamin z grupy B). 

Od każdej konkretnej witaminy (również tych z grupy B) poprowadzone są rozgałęzienia, wskazujące na:

 • źródła (przedstawione również obrazowo); 
 • działanie/rolę w organizmie;
 • skutki niedoboru;
 • skutki nadmiaru. 

Dodatkowo, jednym kolorem zaznaczone są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Wszystko przedstawia się jasno, jednoznacznie i czytelnie.

Mapa myśli — biologia. Jasno i przejrzyście

Mapa myśli i nauka przyrodnicza to wyjątkowo wdzięczny duet! Połóżmy na tapet choćby temat witamin. Przykładowa mapa myśli w tym przypadku, w centralnym punkcie zawiera właśnie słowo: „witaminy”. Od niego odchodzą strzałki w kierunku nazw konkretnych witamin (A, B, C itd., przy czym witamina B posiada dodatkowy podział ze względu na rozróżnienie witamin z grupy B). 

Od każdej konkretnej witaminy (również tych z grupy B) poprowadzone są rozgałęzienia, wskazujące na:

 • źródła (przedstawione również obrazowo); 
 • działanie/rolę w organizmie;
 • skutki niedoboru;
 • skutki nadmiaru. 

Dodatkowo, jednym kolorem zaznaczone są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Wszystko przedstawia się jasno, jednoznacznie i czytelnie.

Mapa myśli — historia. Ważne, by nie zbaczać ze szlaku!

Nieco inaczej przedstawia się kwestia opracowania tematów z historii. I mowa tutaj właśnie o opracowaniu, a nie samej strukturze mapy myśli. Opisanie dziejów konkretnego władcy, wydaje się prostsze od wydobycia i przedstawienia syntezy np. wydarzeń historycznych. 

Wystarczy jednak pamiętać o określaniu najważniejszych aspektów tematu. W przypadku konkretnej wojny mogą to być poszczególne bitwy z podziałem na etapy przebiegu, daty i przywódców, genezę konfliktu i jego konsekwencje. Choć struktura mapy myśli pozostaje bez zmian — zakresy poszczególnych zagadnień mogą nie być tutaj już tak proporcjonalne i czytelne, jak w przypadku tematów np. z nauk przyrodniczych.

Nie tylko mapa myśli — nauka na 5!

Z platformą maturalni.com poznasz różne metody efektywnej nauki, dowiesz się jak skutecznie i możliwie przyjemnie zdobywać wiedzę i bez stresu przystąpić do matury! 

A może tak wszystko rzucić i wyjechać na… Turboweekend? Korzystaj nie tylko z materiałów na naszej stronie, ale i kompleksowych kursów oraz najbardziej atrakcyjnych form zdobywania i utrwalania informacji!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Korepetycje, kursy wideo, lekcje online – wady i zalety każdego sposobu nauki

Początek nowego roku przypomina maturzystom o tym, że są już tak naprawdę na ostatniej prostej w kwestii przygotowań do matury. Ogarnia Cię strach i przerażenie, bo nie masz pojęcia jak zabrać się za przygotowania do matury? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Teraz pozostaje już tylko wybrać taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy!

Przejdź do artykułu »

Czym są pytania jawne i niejawne na maturze ustnej?

Często słyszymy znane powiedzenie, że „matura to bzdura”. Niezależnie jednak od tego, czy zgadzasz się z nim, czy też nie, my wychodzimy z założenia, że zawsze dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do zbliżającego się egzaminu maturalnego. Dziś pomożemy Ci zapoznać się z tajnikami matury ustnej z języka polskiego i opowiemy, czym są pytania jawne na maturze 2024, a co oznaczają pytania niejawne.

Przejdź do artykułu »

Do kiedy musisz złożyć deklaracje maturalne?

Być może zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale… do matury 2024 zostało już mniej niż 150 dni! Wspominamy o tym, by przypomnieć Ci o niezwykle istotnym temacie związanym z egzaminem dojrzałości – konieczności złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Czy wiesz, do kiedy masz na to czas i jak prawidłowo należy wypełnić taki dokument?

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!