Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Czy matura jest trudna? Przedstawiamy fakty i obalamy mity!

Czy matura jest trudna? Jak pewnie się domyślasz — nie można ustalić jednoznacznej, zawsze aktualnej odpowiedzi na to pytanie. Ale można próbować je rozpatrzyć z każdej strony! Zamiast zadręczać się domysłami, snuć w głowie wizje katastroficzne i wierzyć w powtarzane co roku legendy — skonfrontuj się z faktami i… rób swoje!

Strach ma wielkie oczy — spójrz w nie! 

Ok. Nie ma co ukrywać. Matura zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią stres, wątpliwości i mnóstwo nerwów. A to natomiast świetny grunt do zasiania paraliżującego zwątpienia i wiary w „maturalne porzekadła”, przesądy i mity. Każdy w mniejszym lub większym stopniu stresuje się (bądź — jeśli ma to już za sobą — stresował się) maturą. To normalne. 

„Strach ma wielkie oczy” – powiedzenie to oznacza, że gdy się czegoś boimy, wyolbrzymiamy to! I wiele w tym prawdy. Przede wszystkim warto więc ujarzmić strach! A jak to zrobić? Ustalając fakty i obalając mity!

Czy matura jest trudna? Fakty i mity

Na początku załóżmy odpowiedź twierdzącą. Matura jest trudna (lub może się taką wydawać), bo:

  • jest pierwszym tak obszernym i wieloetapowym egzaminem;
  • pomiędzy obowiązkowymi egzaminami maturalnymi nie ma zbyt wiele czasu. W trakcie przygotowań musisz więc jednocześnie ogarniać materiał z kilku dziedzin;
  • jeśli planujesz dalszą edukację — jej wynik zaważy np. o wyborze uczelni wyższej;
  • nazywana jest egzaminem dojrzałości i często przedstawia się ją jako budzące lęk monstrum.

To wszystko fakty. Jednak spróbuj popatrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Matura jest pierwszym tak rozległym egzaminem i stanowi przepustkę na studia — to prawda. Skoro ma zadecydować o Twojej dalszej karierze, to nawet jeśli jej wyniki okazałyby się niesprzyjające… możesz ją poprawić! Nie! Nie zakładamy, że źle Ci pójdzie! Po prostu sama świadomość tego, że maturę można poprawić, zdejmuje z niej nieco przytłaczającego ciężaru. 

Faktem jest, że wielu studentów i absolwentów np. medycyny kilkukrotnie podchodziło do matury z biologii czy chemii. Mitem jest więc, że maturę musisz zdać śpiewająco za pierwszym razem, choć oczywiście — wierzymy, że tak właśnie będzie (szczególnie, jeśli zostaniesz z nami).

Nie taki diabeł straszny… jak sam/sama go sobie malujesz

A teraz kolejna porcja faktów przemawiających za tym, że matura nie jest taka trudna, jak może Ci się wydawać:

  • by zdać maturę, wystarczy osiągnąć jedynie 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym;
  • przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym nie ma progu zdawalności, choć musisz do niego przystąpić;
  • prawdopodobnie poziom Twojej wiedzy jest znacznie wyższy, niż Ci się wydaje. Pamiętaj — stresując się, możesz tracić racjonalny ogląd sytuacji.

Czy matura jest trudna? Mity

Do najbardziej szkodliwych mitów o maturze zaliczyliśmy te, które wprowadzając Cię w błąd, mogą przesądzić nie tylko o wynikach egzaminu, ale i Twoim podejściu do nauki:

  • Kucie materiału to jedyny sposób na zdanie matury!

Uczenie się na pamięć regułek nie da Ci gwarancji zdania egzaminu dojrzałości. O wiele lepsze rezultaty uzyskasz, stosując różne, efektywne metody nauki (piszemy o nich w innym miejscu — zobacz koniecznie)! 

 

  • Skoro zwykle uczyłeś/uczyłaś się dobrze i na bieżąco, nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać  do matury. 

Nawet jeśli nauka nie sprawiała Ci problemów, o wielu informacjach zapewne zdążyłeś/zdążyłaś już zapomnieć. Spokojnie, pomożemy Ci możliwie łatwo i przyjemnie powtórzyć cały materiał!

  • Nigdy nie jest za późno, by zacząć naukę do matury!

Najczęściej to mit. Naukę do matury najlepiej rozpocząć… teraz! Czujesz, że masz sporo zaległości? Sprawdź naszą ofertę i zyskaj niezawodnego kompana w przygotowaniach do matury!

No to jak to jest z tą maturą?! Jest trudna, czy nie?

Podsumowując: czy matura jest trudna? Ci, którzy mają ją za sobą — powiedzą pewnie, że nie. Natomiast osoby, które wkrótce do niej przystąpią — udzielą w większości odpowiedzi twierdzącej. Jeśli zaliczasz się (jeszcze) do tej drugiej grupy, mamy dla Ciebie dobre wiadomości. Matura nie będzie dla Ciebie trudna, jeśli:

  • zaczniesz przygotowania odpowiednio wcześnie;
  • rozplanujesz i zorganizujesz sobie czas przygotowań, nie zapominając o odpoczynku i hobby;
  • będziesz mieć poczucie kontroli sytuacji (dzięki spełnieniu powyższych punktów);
  • uświadomisz sobie, że to tylko pierwszy poważny egzamin i to dlatego potrafi wzbudzać grozę;
  • będziesz na bieżąco śledzić platformę maturalni.com i nasze media społecznościowe! 

Korzystając z naszej oferty, dostosowanych do potrzeb maturzystów materiałów i kursów, przekonasz się, że nauka do matury może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością! Tak, to możliwe! Przekonaj się sam/sama!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Przejdź do artykułu »

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!