PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Maturę aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 --- PROMOCJA! Drugi bilet na Turbo Weekend/Turbo Matur aż 30% taniej!🚀😍 ---

Dla chcącego nic trudnego, czyli tworzymy skuteczny plan nauki do matury!

Przygotowując się do matury z odpowiednim wyprzedzeniem, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów! Sama ilość materiału do przyswojenia lub przypomnienia wyklucza sposób nauki na ostatnią chwilę z grona tych dobrych. Stwórz dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości plan nauki do matury! Jak to zrobić? Co powinien uwzględniać taki plan? Podpowiadamy!

Planowanie nauki do matury — złota zasada „mniej i częściej znaczy więcej i lepiej”

O efektywnych metodach uczenia się możesz przeczytać w innym artykule, opublikowanym na naszej stronie. W tym miejscu chcemy podkreślić, że kluczowe w kwestii nauki są nie tylko sposoby na trwałe przyswajanie wiedzy, ale także regularność powtarzania materiału, którego w przypadku matury jest po prostu wiele. A nauka do matury zazwyczaj nie jest jak marzenia, na których realizację podobno nigdy nie jest za późno. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. 

Niezależnie od tego, czy do matury pozostał Ci rok, czy miesiąc — wykorzystaj ten czas najlepiej, jak to możliwe. Planowanie nauki do matury to jedna z najlepszych inwestycji czasu i energii, jakie możesz podjąć.

Plan nauki do matury — na co to komu? Po co to?

Opracowanie i rozpisanie (na papierze lub w wersji elektronicznej) realnego planu nauki do matury, pozwoli Ci między innymi:

 • nie zapomnieć o niczym;
 • kontrolować postępy i mieć świadomość materiału, który pozostał do ogarnięcia;
 • złapać cenny (nie tylko) w nauce rytm i systematyczność;
 • dobrze zarządzać czasem, czyli lepiej go wykorzystywać i… oszczędzać;
 • zaplanować przerwy, uwzględniając kalendarz imprez, świąt i pogodzenie przygotowań do egzaminu dojrzałości z pasjami i innymi formami spędzania wolnego czasu;
 • mieć kontrolę nad procesem nauki do matury, a tym samym mniej się nią stresować!
 

Pamiętaj, że plan nauki do matury nie powinien być zbyt przeładowany — zostaw sobie przestrzeń na zmiany czy dokonywanie bieżących korekt. Dzięki temu naturalnie pojawiające się obsuwy w realizacji jednego elementu, nie zachwieją strukturą całego planu.

Mamy nadzieję, że już wiesz, że warto podjąć się wyzwania, jakim jest stworzenie planu nauki do matury. Pamiętaj o tym, by objąć nim każdy przedmiot. 

Organizacja nauki do matury — co powinien uwzględniać każdy, dobry plan działania?

Organizacja nauki do matury powinna zakładać:

 • regularne powtórki materiału z każdego przedmiotu, który zdajesz. Możesz sporządzić jeden ogólny plan nauki do matury oraz dodatkowo odrębne, bardziej szczegółowe rozpiski dla każdego przedmiotu; 
 • przypisanie poszczególnych dni tygodnia do konkretnego przedmiotu. Przykładowo: w poniedziałki zajmujesz się lekturami i innymi tematami z języka polskiego, we wtorki na tapet kładziesz angielski (lub inny język obcy, który zdajesz na maturze), w środy przerabiasz zagadnienia maturalne z matematyki, a w pozostałe dni z przedmiotów dodatkowych;
 • dodatkowy czas na studiowanie arkuszy egzaminacyjnych z ubiegłych lat;
 • jeden dzień w tygodniu wyłącznie na odpoczynek, aktywność fizyczną czy inne hobby. To nie tylko forma dbania o zdrowie, komfort i przyjemności, ale też konieczny element efektywnej nauki. Twój mózg, by pracować sprawnie, potrzebuje odpocząć;
 • dostosowanie wymiaru nauki do własnych potrzeb oraz czasu, jaki pozostał do matury. Na codzienne powtórki możesz przeznaczać np. godzinę. Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą i czytasz ten tekst podczas ferii zimowych, to przydadzą Ci się zdecydowanie dłuższe sesje… Jeśli jednak maturę zdajesz za rok, to wystarczające może się okazać już 15 minut nauki dziennie. Weź też pod uwagę fakt, że na łamach tego artykułu zajmujemy się powtórkami i nauką do egzaminu maturalnego, nie uwzględniając czasu na naukę materiału bieżącego, przerabianego aktualnie na lekcjach w szkole.

Nauka do matury — pozostań na bieżąco!

Niezależnie od tego, czy właśnie przygotowujesz się do matury (w formule 2015 bądź 2023), czy czeka Cię ważny sprawdzian, czy po prostu lubisz trzymać rękę na pulsie, wiedząc, że kolekcjonowanie prostych rozwiązań trudnych zagadnień przyniesie Ci wiele korzyści — zachęcamy Cię, byś pozostał/a z nami na stałe!

Na stronie maturalni.com znajdziesz wiele pomocnych wskazówek oraz bazę wiedzy, z którą matura będzie łatwiejsza, a nauka do niej przyjemniejsza! To jak? Czytałeś/aś już o efektywnych metodach nauki?

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Korepetycje, kursy wideo, lekcje online – wady i zalety każdego sposobu nauki

Początek nowego roku przypomina maturzystom o tym, że są już tak naprawdę na ostatniej prostej w kwestii przygotowań do matury. Ogarnia Cię strach i przerażenie, bo nie masz pojęcia jak zabrać się za przygotowania do matury? Nie martw się, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Teraz pozostaje już tylko wybrać taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy!

Przejdź do artykułu »

Czym są pytania jawne i niejawne na maturze ustnej?

Często słyszymy znane powiedzenie, że „matura to bzdura”. Niezależnie jednak od tego, czy zgadzasz się z nim, czy też nie, my wychodzimy z założenia, że zawsze dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do zbliżającego się egzaminu maturalnego. Dziś pomożemy Ci zapoznać się z tajnikami matury ustnej z języka polskiego i opowiemy, czym są pytania jawne na maturze 2024, a co oznaczają pytania niejawne.

Przejdź do artykułu »

Do kiedy musisz złożyć deklaracje maturalne?

Być może zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale… do matury 2024 zostało już mniej niż 150 dni! Wspominamy o tym, by przypomnieć Ci o niezwykle istotnym temacie związanym z egzaminem dojrzałości – konieczności złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Czy wiesz, do kiedy masz na to czas i jak prawidłowo należy wypełnić taki dokument?

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!