Wyloguj

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

5 kierunków studiów, które nie są popularne

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, najpopularniejszym kierunkiem studiów licencjackich w 2023 roku było Zarządzanie. Studenci wybierający kierunki inżynierskie decydowali się głównie na Informatykę, a wśród jednolitych studiów magisterskich największą popularnością cieszyła się Psychologia. Masz wrażenie, że wszystkie te specjalizacje brzmią banalnie? Poznaj w takim razie listę mało znanych kierunków studiów, które być może otworzą przed Tobą wymarzoną ścieżkę zawodową!

Studia – kierunki filologiczne. I to nie tylko polonistyka!

Od wielu lat filologia polska i angielska są tymi kierunkami studiów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przyszłych żaków. Co jednak możesz zrobić, jeśli w Twojej duszy płynie humanistyczna krew, jednak zależy Ci na czymś nieco bardziej niszowym? Pomyśl o takich ciekawych kierunkach studiów, jak np. fennistyka (nauka języka fińskiego), helwetologia (studia szwajcarskie) oraz tybetologia. Ten ostatni kierunek stanowi doskonałą propozycję dla osób fascynujących się kulturą, historią i dziejami Tybetu. Wśród mało znanych kierunków studiów znajdziesz także slawistykę, czyli dziedzinę skupiającą się na badaniu kultury, krajów, narodów i języków słowiańskich.

„Myślę, więc jestem” w zupełnie nowej odsłonie

Filozofia jest kierunkiem, który wciąż przewija się w preferencjach przyszłych studentów, pragnących w przyszłości rozwijać się duchowo i kulturowo. Uniwersytet Warszawski postanowił jednak pójść z duchem czasu i stworzył jakiś czas temu zupełnie nowy, chociaż wciąż jeszcze mało znany, kierunek studiów Artes Liberales. Jest to idealna propozycja dla humanistów, którym zależy na zdobyciu wszechstronnego wykształcenia z pogranicza kilku nauk – filozofii, literatury, historii, a nawet historii sztuki.

Alternatywą może być tu kierunek pod nazwą Humanitarian Action, który zwłaszcza w dobie wszechobecnych konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych nabiera na coraz większym znaczeniu. Kierunek znajduje się na wydziale Prawa i Administracji na UW i ma na celu kształcenie osób świadomych uwarunkowań politycznych, społecznych i kulturowych na świecie.

Muzyka w świecie multimediów

Czasy, w których studia muzyczne kojarzyły się wyłącznie z udoskonalaniem umiejętności gry na różnego rodzaju instrumentach, powoli odchodzą w niepamięć. Dziś pojawiają się nowe kierunki studiów, które uczą, jak stworzyć muzykę m.in. na potrzeby filmu, radia czy też gier komputerowych. Przykładem tego jest kierunek Muzyka w Multimediach, realizowany na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Innym ciekawym kierunkiem studiów jest Muzyka w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie, która może skupiać się na zagadnieniach animacji artystycznej lub muzyki estradowej.

Bliżej natury i środowiska

Osoby, które zdają na maturze biologię, zwykle decydują się na studia medyczne lub na studiowanie biologii. Czy wiesz jednak o tym, że Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oferuje też takie kierunki jak np. Zielarstwo i Terapie Roślinne? Jest to świetna propozycja dla osób, które chcą poznać bliżej świat ziół i dowiedzieć się na temat ich niezwykłego wpływu na nasze zdrowie. W zbliżonym klimacie utrzymany jest kierunek Przyrodoznawstwo i Filozofia Przyrody, który można studiować na lubelskim KUL-u, aby zagłębić się w historii i metodologii nauk przyrodniczych.

W duchu nowoczesnych technologii

Listę mało znanych kierunków studiów możemy zamknąć specjalizacjami, które są mocno osadzone w technologii. Budowa jachtów, a także morskie systemy kosmiczne i satelitarne – już sama ich nazwa brzmi bardzo tajemniczo i pokazuje, że na takich zajęciach z pewnością nie będziemy się nudzić. Pierwszy z kierunków można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, natomiast drugi realizowany jest na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej.

Zanim jednak zaczniesz rozważania na temat popularności kierunków studiów, zatrzymaj się na tym, co dzieje się tu i teraz, czyli na przygotowaniach do matury. Im lepiej zorganizujesz swoją pracę teraz, tym większe masz szanse na uzyskanie zadowalającego wyniku na egzaminie, otwierając tym samym furtkę do wymarzonej przyszłości zawodowej. A zatem, do dzieła – z Maturalni.com powtórki maturalne to czysta przyjemność!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!