Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

W jaki sposób sztuczna inteligencja pomoże Ci w nauce?

W dobie Internetu, gdzie praktycznie wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, począwszy od zamówienia ulubionego posiłku z dostawą do domu, aż po obejrzenie nowego serialu na Netflixie, nikogo nie dziwi już fakt, że narzędzia AI stopniowo przenikają do niemal wszystkich dziedzin życia. Najlepszym tego przykładem jest AI w szkole, z której korzystają dziś nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w szkole i czy to prawda, że będzie ona w stanie zastąpić człowieka?

Człowiek vs. maszyna, czyli jak działa i co potrafi sztuczna inteligencja?

Część osób na myśl o sztucznej inteligencji wciąż przed oczami ma wyłącznie katastroficzne obrazy z filmów science fiction. Chociaż w rzeczywistości światu raczej nie grozi scenariusz rodem z Matrixa, to już teraz możesz zobaczyć, że inteligentne rozwiązania opanowują dosłownie każdy aspekt Twojego codziennego życia – nawet jeśli czasami nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że sztuczna inteligencja (AI) to nadawanie maszynom zachowań zbliżonych do ludzkich poprzez wdrożenie procesu uczenia się na podstawie specjalnych algorytmów. Bardzo dobrym przykładem AI jest słynny komputer Deep Blue, który już w 1996 roku pokonał arcymistrza Garri Kasparowa w rozgrywkach szachowych. Coraz częściej mówi się również o takich innowacjach jak:

  • samochody z automatycznym systemem parkowania;
  • paczkomaty, za pomocą których odbieramy przesyłki;
  • asystenci głosowi, tacy jak np. Siri, Google Assistant czy też Amazon Alexa, którzy odpowiadają na zadane pytania i wykonują nasze polecenia;
  • ChatGPT, czyli chatbox generujący odpowiedzi na dane wprowadzone przez użytkownika.

Jak wykorzystać AI w edukacji? Szkoły ze świata Jetsonów stają się faktem!

Narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji zyskują na popularności również w szkołach, gdzie wprowadzają prawdziwą rewolucję w systemie edukacji. Chociaż technologie te prawdopodobnie nigdy nie zastąpią pracy nauczycieli, to stanowią dla nich ogromne wsparcie i uwalniają od codziennych obowiązków administracyjnych, co z kolei pozwala na poświęcenie większej ilości czasu na edukowanie uczniów.

A teraz zobacz, co sztuczna inteligencja może zaoferować również Tobie:

  • wspomaga naukę języków obcych i ułatwia wyszukiwanie informacji – dzięki „komputerowym nauczycielom” możesz zapomnieć o byciu szkolnym omnibusem. Narzędzia, takie jak np. ChatGPT, pomogą Ci w wyszukiwaniu prostych rozwiązań matematycznych i ułatwią nabywanie wiedzy w przystępny sposób;
  • skraca czas potrzebny do realizacji projektów szkolnych, co jest możliwe za sprawą szybszego wyszukiwania potrzebnych informacji;
  • ułatwia dopasowanie modelu nauki do Twoich potrzeb, co w rezultacie wpływa na Twoją efektywność;
  • wspiera rozwój umiejętności miękkich i redukuje stres związany ze szkołą.

Pamiętaj jednak, że sztuczna inteligencja jest nieustannie w fazie rozwoju i niejednokrotnie popełnia błędy. Jeżeli potrzebujesz wiedzy i wartościowych materiałów niezbędnych do przygotowania się do matury, to z pomocą przyjdzie Ci platforma Maturalni.com. Tam znajdziesz wiedzę tylko potrzebną na egzamin, opracowaną przez najlepszych ekspertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!

Przedłuż swoje kursy o kolejny rok!

Nie czekaj na wrzesień!
Przedłuż swoje kursy już dziś w specjalnej cenie.