Turbo Próba
Wzrost cen o 50zł za: Dni Godz Min Sek Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze
Strona główna » Baza wiedzy » Studia dzienne czy zaoczne?
Matura już za Tobą, ale to wcale nie oznacza, że czas podejmowania trudnych decyzji już minął. Wręcz przeciwnie! Jeżeli nadal jeszcze nie masz pewności, jak powinna wyglądać Twoja dalsza ścieżka edukacji, to prawdopodobnie czeka na Ciebie odwieczny dylemat pod tytułem: „studia dzienne czy zaoczne?”. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – zarówno z punktu widzenia studenta, jak i jego przyszłego pracodawcy. Co warto wiedzieć o tych trybach nauki i kiedy warto je rozważyć?
Studia dzienne, inaczej nazywane stacjonarnymi, to tryb nauki, w ramach którego zajęcia prowadzone są na uczelniach od poniedziałku do piątku. Z drugiej strony zajęcia na studiach zaocznych (niestacjonarnych) odbywają się zwykle co drugi weekend, głównie w sobotę i niedzielę. Zdarza się, że czasami pierwsze zajęcia na danym zjeździe prowadzone są już w piątek po południu.
Co te formy nauczania oznaczają dla przyszłego studenta i jak wygląda nauka na takich studiach? W pierwszym przypadku studenci mogą liczyć na darmową naukę (oczywiście mowa o uczelniach publicznych), jednak ze względu na fakt, że zajęcia odbywają się przez większość część dnia, nie mają oni możliwości łączenia studiów z pracą, a już na pewno nie w pełnym wymiarze. Studenci dzienni mogą sobie oczywiście dorabiać, np. pracując weekendami lub ubiegać się o stypendium naukowe, jednak mimo wszystko wielu z nich musi liczyć na pomoc materialną rodziców – zwłaszcza jeśli nauka na uczelni wiąże się z przeprowadzką do innego miasta.
Z drugiej strony studenci zaoczni spędzają znacznie mniej czasu na uczelni niż ich koledzy ze studiów dziennych. A to oznacza, że są niejednokrotnie zmuszeni do pracy we własnym zakresie, aby zdobyć ten sam poziom wiedzy co na studiach stacjonarnych. Wybór studiów zaocznych ma jednak niewątpliwą zaletę – pozwala na pracę w pełnym wymiarze, co z kolei jest sporym udogodnieniem dla tych studentów, którzy muszą samodzielnie opłacać studia i utrzymywać się bez wsparcia rodziców.
Wbrew pozorom pracodawcy wcale nie zwracają uwagi na to, jaki jest nasz poziom wykształcenia i tryb nauki, a raczej to, jakie mamy doświadczenie zawodowe. I tu zdecydowanie w lepszym położeniu są studenci zaoczni, którzy szybciej podejmują pierwszą pracę – najczęściej już na pierwszym roku studiów. Oczywiście nie można pod tym względem generalizować – są studenci zaoczni, którzy nie łączą nauki z pracą, a także studenci dzienni, którzy chętnie szukają dorywczej pracy lub stażu już na początku studiów. Mimo wszystko pracodawca zawsze bardzo ceni sobie to, czy student podejmował wcześniej próby pracy – niezależnie od tego, czy jest to praca w zawodzie.
Równie istotne dla pracodawcy są też kompetencje miękkie, które student jest w stanie wykształcić w ramach nauki na studiach wyższych. O ile w przypadku studenta dziennego duży nacisk kładzie się na komunikatywność, pracę w zespole, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz dobrą organizację pracy, o tyle student zaoczny jest w oczach pracodawcy widziany jako pracownik odporny na stres, chętny do rozwoju i zdobywania nowych kompetencji zawodowych, a także dobrze zarządzający czasem i terminami.
Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja o wyborze trybu nauki zawsze powinna być uzależniona od kilku kluczowych czynników, takich jak np. możliwości finansowe, chęć korzystania z uroków życia studenckiego oraz podejście do samodzielnej nauki. Bez względu jednak na to, jaką podejmiesz decyzję, pamiętaj, że najważniejszy jest sam fakt studiowania. Oba tryby nauki są równie wartościowe, podobnie jak dyplomy ukończenia studiów, które mogą zapewnić Ci dobry start w wymarzoną przyszłość zawodową.
A jeżeli wciąż masz jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji o tym, co wybrać – studia dzienne czy zaoczne, bo maturę zdajesz dopiero za rok, skup się na obecnych wyzwaniach i przygotowaniach do przyszłorocznych egzaminów. Skorzystaj z naszej pomocy w Maturalni.com i zadbaj już teraz o lepszy start w studenckie życie!
Nauczycielka
Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć.
Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.
Wzrost cen o 50zł za: Dni Godz Min Sek Na żywo + nagrania 3 przedmioty Limit miejsc: 500 TURBO PRÓBA W 3 godziny opanujesz najważniejsze
Matura już za Tobą, ale to wcale nie oznacza, że czas podejmowania trudnych decyzji już minął. Wręcz przeciwnie! Jeżeli nadal jeszcze nie masz pewności, jak
Do planowania ścieżki edukacyjnej młode osoby muszą podchodzić z głową. Kluczem jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie nie tylko zgodny z zainteresowaniami przyszłego studenta, ale też zagwarantuje mu pewny start w karierę zawodową. Jakie są więc najbardziej opłacalne kierunki studiów i co warto studiować, aby dobrze zarabiać?
Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.
© Maturalni.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.