Wakacyjna promocja: Każdy kolejny kurs 100zł TANIEJ

Wyloguj

Do kiedy musisz złożyć deklaracje maturalne?

Być może zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale… do matury 2024 zostało już mniej niż 150 dni! Wspominamy o tym, by przypomnieć Ci o niezwykle istotnym temacie związanym z egzaminem dojrzałości – konieczności złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Czy wiesz, do kiedy masz na to czas i jak prawidłowo należy wypełnić taki dokument?

Kalendarz przyszłego maturzysty – do kiedy składa się deklaracje maturalne?

Deklaracja maturalna to dokument, który musi złożyć każdy uczeń klasy maturalnej pragnący przystąpić do egzaminu maturalnego w danym roku szkolnym. Jeżeli i Ty należysz do tego grona, to obowiązują Cię dwa terminy:

  • wstępna deklaracja maturalna do 2 października 2023 r.;
  • ostateczna deklaracja maturalna do 7 lutego 2024 roku. Treść tego dokumentu może różnić się od informacji przekazanych w deklaracji wstępnej, jednak po tym terminie zmiana deklaracji maturalnej nie będzie już możliwa.

Kolejnym ważnym terminem będzie dla Ciebie marzec 2024. To właśnie wtedy dyrektor Twojej szkoły ogłosi dokładny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego. Nie później niż do 6 marca 2024 r. przewodniczący zespołu egzaminacyjnego jest zobowiązany przekazać tę informację dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej za pośrednictwem SIO.

Deklaracja maturalna 2023 – w jaki sposób należy ją złożyć?

Deklaracja maturalna jest przekazywana dyrektorowi szkoły, do której uczęszczasz i w której planujesz podejść do egzaminu dojrzałości. Dokument ten możesz złożyć na dwa sposoby:

  • w formie papierowej, co zwykle odbywa się poprzez wychowawcę, nauczyciela lub sekretariat;
  • w formie elektronicznej – e-deklarację maturalną 2023 można wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej: www.ziu.gov.pl/login. Logowanie do systemu odbywa się poprzez użycie loginu i hasła przekazanego przez dyrektora szkoły lub dyrektora OKE (dyrektorzy mieli na to czas do 25 września 2023 r.), bądź też poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Dokładną instrukcję składania i przyjmowania e-deklaracji znajdziesz w dokumencie CKE.

Kolejna ważna informacja – deklarację maturalną CKE składa się tylko w JEDNEJ z dwóch powyższych form. Oznacza to, że w sytuacji, gdy złożysz dokument w obu postaciach, wiążąca będzie ta deklaracja, która przedłożysz jako pierwszą. Co więcej, wszyscy uczniowie, którzy nie złożyli wstępnej deklaracji maturalnej na czas, nie będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego w 2024 roku. Wyjątkiem są w tym przypadku absolwenci, który ukończyli szkołę w latach poprzednich – ich obowiązuje wyłącznie termin składania deklaracji ostatecznej.

Jak wypełnić deklarację maturalną 2024?

Spróbujmy teraz rozwiać wszelkie zawiłości związane z wypełnianiem deklaracji maturalnej. Wbrew pozorom jest to naprawdę proste! Dokumentem, który musisz wypełnić, jest deklaracja A – przeznaczona dla wszystkich uczniów ostatniej klasy liceum, technikum, branżowej szkoły II stopnia lub szkoły artystycznej, którzy w maju 2024 r. będą po raz pierwszy przystępować do egzaminu maturalnego. Ten sam dokument wypełniają wszyscy absolwenci liceum, technikum lub szkoły artystycznej w Polsce, których szkoła wciąż funkcjonuje i w 2024 r. będą przystępować do egzaminu maturalnego po raz pierwszy lub kolejny.

Oto, jakie informacje należy przekazać w deklaracji maturalnej:

  • część A: dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu tożsamości lub data urodzenia;
  • część B: informacje o egzaminie maturalnym (m.in. obowiązująca formuła);
  • część C: dane kontaktowe, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail;
  • część D: wybrane egzaminy obowiązkowe (m.in. poziom egzaminu pisemnego, wybór języka obcego);
  • część E: wybrane przedmioty dodatkowe oraz ich poziom;
  • część F: dodatkowe informacje na temat egzaminów z wybranych przedmiotów;

część G i H: oświadczenia i załączniki, np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przeraża Cię wizja zbliżającej się matury i związanych z nią formalności? Nie przejmuj się, każdy z nas musi przejść przez ten etap – najważniejsze, by odbyło się to bez zbędnego stresu i nerwów! Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia w tym wymagającym okresie, skorzystaj z materiałów umieszczonych na naszej platformie Maturalni.com i przekonaj się, że przygotowanie do matury może być naprawdę przyjemne!

Autor wpisu:
Patrycja Grzybek

Patrycja Grzybek

Nauczycielka

Polonistka z 18-letnim doświadczeniem, która swoją pasją do języka potrafi zarazić wszystkich maturzystów. Prowadząca największe maturalne live w Polsce. W jej zajęciach bierze udział tysiące osób, które następnie zdają maturę na wysokim poziomie. Wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za sprawą jej wybitnych osiągnięć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz najnowsze wpisy

Te treści mogą być dla ciebie pomocne i interesujące.

Jakie studia wybrać po humanie?

Okazuje się, że nawet jeśli w szkole ponadpodstawowej zdecydujesz się na wybór klasy o profilu humanistycznym, to nie przekreśla to Twoich szans na takie studia, które staną się przepustką do uzyskania zawodu pożądanego przez współczesny rynek pracy. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie kierunki studiów po humanie są dziś na topie i na który z nich warto się zdecydować.

Przejdź do artykułu »
Nie ma więcej wpisów.

Odbierz darmowy materiał!

Przedłuż swoje kursy o kolejny rok!

Nie czekaj na wrzesień!
Przedłuż swoje kursy już dziś w specjalnej cenie.